ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ – ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ

ΘΕΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ: “Μετανάστευση – Ρατσισμός”

Το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον και επίκαιρο και αποκτά ιδιαίτερη διάσταση στις μέρες μας αφού η χώρα μας βιώνει διαχρονικά το φαινόμενο της μετανάστευσης και του ρατσισμού.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ

Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες.

Θα μπείτε στην ηλεκτρονική  διεύθυνση

και θα διαβάσετε την περιγραφή της ερευνητικής εργασίας.

Στη συνέχεια θα κάνετε τα εξής:

1. Θα χωριστείτε σε 4 ομάδες των έξι (6) ατόμων.
  2. Θα χρησιμοποιήσετε τις λέξεις κλειδιά ματανάστης,  πρόσφυγας,  αιτίες,  Συνέπειες,  Διακρίσεις,  Ρατσισμός,  ανθρώπινα δικαιώματα προκειμένου να αντιληφθείτε και να κατανοήσετε τις έννοιες της μετανάστευσης και του ρατσισμού.
  3. Θα επιλέξετε και θα κατανείμετε τους ρόλους που θα έχει το κάθε μέλος της ομάδας.
  4. Στη συνέχεια θα συζητήσετε και θα επιλέξετε ένα χώρο όπου μπορεί να εφαρμοστεί και να λειτουργήσει αποτελεσματικά ο εθελοντισμός.
  5. Θα κάνετε μια παρουσίαση της εργασίας.

Ερωτήματα προς απάντηση

α. Ποια ειναι η έννοια του μετανάστη, ποια η διαφορά της απο αυτή του πρόσφυγα;

β. Ποια είναι τα είδη της μετανάστευσης;

γ. Ποια είναι η έννοια του ρατσισμού;

δ. Ποιά προβλήματα κοινωνικά και οικονομικά αντιμετωπίζει τοσο η χώρα υποδοχής όσο και η χώρα προέλευσης;

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

Η εργασία θα πρέπει να παραδοθεί μέχρι και τις 30/2/2017. Για την καλύτερη οργάνωση του χρόνου σας και της πορείας της εργασίας, στο τελευταίο μάθημα του κάθε μήνα θα γίνεται παρουσίαση και συζήτηση της μέχρι τότε πορείας από τις ομάδες και την ολομέλεια.

Για οτιδήποτε χρειαστείτε είμαι στη διάθεση σας για κάθε επιπλέον πληροφορία ή διευκρίνηση.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ – ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ

Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων Βρέλλη – Ιωάννινα

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων Βρέλλη – Ιωάννινα

Ευχές

Εύχομαι σε όλους

καλή δύναμη… καλή συνέχεια στο σεμινάριο moodle…και καλές γιορτές να έχουμε !!!!

CHRISTMAS

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευχές