Λίγα λόγια…

Σε αυτόν τον ιστότοπο θα παρουσιάσω δουλειές που έχω εκπονήσει καθ΄ όλη τη διάρκεια της μέχρι τώρα πορείας μου στην εκπαίδευση, είτε συμμετέχοντας σε κάποιο πολιτιστικό πρόγραμμα της β/βάθμιας εκπαίδευσης, είτε όχι. Οι δουλειές αυτές αποτελούν  μία προσπάθεια τόσο να επικοινωνήσω με έναν άλλο τρόπο με τους μαθητές μου, όσο και να ξεφύγω από τα στενά και πολλές φορές ασφυκτικά όρια του αναλυτικού προγράμματος, που δυστυχώς δεν έχει δώσει τη δέουσα βαρύτητα σε ένα μάθημα όπως η Πληροφορική. Όχι τόσο γιατί γενικά την απαξιώνει σε βαθμό μάλιστα που ούτε τη συνυπολογίζει στα βασικά μαθήματα, όσο γιατί ενώ μπορεί να προσφέρει τόσα πολλά σε όλη την εκπαιδευτική διαδικασία, δεν την αξιοποιεί κατάλληλα. Η λογική ότι ο υπολογιστής είναι απλά “κουμπιά” που τα πατάμε, αφαιρεί από αυτό το εργαλείο την αίγλη που πραγματικά θα έπρεπε να έχει, ως ένα μηχάνημα με το οποίο ο μαθητής και γενικότερα ο άνθρωπος μπορεί να “δημιουργήσει”. Προσωπικά όσες φορές και αν ασχολήθηκα με κάποιο πολιτιστικό έργο, όπως αυτά που παρουσιάζω εδώ, δεν ένιωσα ούτε στιγμή πως μπορώ να μπω στα νερά των συναδέλφων της “αισθητικής αγωγής”. Και σε καμία περίπτωση δεν ένιωσα ότι μπορώ να τους αντικαταστήσω. Πολλές φορές μάλιστα επιδίωξα και τη συνεργασία τους και ζήτησα τις πολύτιμες συμβουλές τους. Όμως αυτό που πραγματικά εισέπραξα από τη συμμετοχή των μαθητών, είναι η ανάγκη τους να μορφωθούν όχι μόνο σε γνωστικά αντικείμενα που σχετίζονται με τη λογική, ή τη γλώσσα τους, αλλά και σε αντικείμενα που αφορούν την αισθητική τους και τη δημιουργικότητά τους. Μία αναγκαιότητα που αδιαμφισβήτητα η σύγχρονη ελληνική εκπαίδευση έχει στερήσει από τα παιδιά. Από αυτή λοιπόν την άποψη, η ενασχόλησή μου με τον πολιτισμό και τις τέχνες μέσα στο σχολείο μου απέδωσε πέραν των πολλών όμορφων στιγμών και την ακράδαντη πεποίθηση ότι μπορώ να προσφέρω έστω και λίγο στην κατεύθυνση της αισθητικής αγωγής στους μαθητές μου.

Κοκκινάκης Κων/νος ΠΕ19

Κατηγορία:  Αρχική Σελίδα