Οι Τρεις Σωματοφύλακες

Την Τετάρτη 12 Οκτωβρίου, οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν την παιδική παράσταση «Οι Τρεις Σωματοφύλακες» στο θέατρο Ακροπόλ. Η παράσταση που βασίζεται στο γνωστό και αγαπημένο μυθιστόρημα του Αλέξανδρου Δουμά, μεταφέρει με επιτυχία τους μικρούς μαθητές στη Γαλλία των ιπποτών του 17ου αιώνα. Οι σκηνές ξιφομαχίας, τα κοστούμια εποχής, οι μάσκες, τα καπέλα και τα πρωτοποριακά σκηνικά με προβολές video ενθουσίασαν τους μαθητές μας.

Εκτός όμως από την υψηλή αισθητική της παράστασης, ιδιαίτερη σημασία έχει και το κύριο μοτίβο του έργου που επαναλαμβάνεται μέσα από το σύνθημα των Σωματοφυλάκων: «Ένας για όλους και όλοι για έναν». Ο Ντ΄Αρτανιάν συνδέεται με ισχυρό δεσμό φιλίας με τους άλλους τρεις σωματοφύλακες  και όλοι μαζί, με τη δύναμη της συντροφικότητας και της φιλίας, αντεπεξέρχονται σε όλες τις δυσκολίες που καλούνται να αντιμετωπίσουν.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι Τρεις Σωματοφύλακες

Καλημέρα κόσμε!