Συμβουλές για Ασφαλή Χρήση Διαδικτύου!

• Κρατήστε μυστικό τον κωδικό πρόσβασης του ηλεκτρονικού σας ταχυδρομείου από όλους. Αν πιστεύετε ότι κάποιος έμαθε τον κωδικό πρόσβασής σας, αλλάξτε τον αμέσως.
  • Ποτέ μη δεχτείτε να συναντήσετε αγνώστους που γνωρίσατε στο Διαδίκτυο. Εάν θελήσετε να συναντήσετε κάποιον, φροντίστε αυτό να γίνεται πάντα σε δημόσιο χώρο και με τη συνοδεία του γονιού σας ή ενός ενήλικα τον οποίο εμπιστεύεστε.
  • Όταν συνομιλείτε σε κάποιο chatroom να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να μη δίνετε τα προσωπικά σας στοιχεία, όπως ηλεκτρονική διεύθυνση, διεύθυνση σπιτιού ή σχολείου ή αριθμό τηλεφώνου.
  • Να αποφεύγετε τις ιστοσελίδες για τους «άνω των 18 ετών». Οι προειδοποιήσεις είναι για να μας προστατεύουν. Είναι προτιμότερο να ανακαλύψετε ιστοσελίδες με επιμορφωτικό, ψυχαγωγικό και ενημερωτικό περιεχόμενο ανάλογο με την ηλικία και τα ενδιαφέροντά σας.
  • Είναι σημαντικό να μην ανοίγετε ηλεκτρονικά μηνύματα που λάβατε από αγνώστους. Ποτέ μην ανοίγετε συνημμένα αρχεία που λάβατε από τέτοια ηλεκτρονικά μηνύματα γιατί μπορεί να μεταδώσουν ιούς στον υπολογιστή σας.
  • Μη χρησιμοποιείτε άκριτα οποιοδήποτε πρόγραμμα βρίσκετε στο διαδίκτυο. Δεν είναι όλα τα προγράμματα ασφαλή, ακόμη και αν εμφανίζονται ως παιχνίδια.
  • Μην επιχειρείτε συναλλαγές μέσω του διαδικτύου για την αγορά προϊόντων και μη δίνετε στοιχεία που αφορούν πιστωτικές κάρτες.
  • Τα μηνύματα Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου και οι πληροφορίες που αποστέλλετε με οποιοδήποτε τρόπο σε άλλους χρήστες του διαδικτύου δεν πρέπει να σχετίζονται με παράνομες πράξεις και να έχουν υβριστικό χαρακτήρα.
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμβουλές για Ασφαλή Χρήση Διαδικτύου!

Εθισμός στο Διαδίκτυο

O ‘εθισμός στο Διαδίκτυο’ είναι ένας όρος, ο οποίος καλύπτει ένα ευρύ φάσμα συμπεριφορών και προβλημάτων ελέγχου των παρορμήσεων, σχετιζόμενες με τη χρήση του διαδικτύου.
Το εθισμένο άτομο εμφανίζει παθολογική συμπεριφορά που σχετίζεται με:
• Υπερβολική ανάμειξη σε διαδικτυακές διαπροσωπικές σχέσεις.
• Εμμονή στο τζόγο, στις αγορές ή στις συναλλαγές.
• Εμμονή στα ηλεκτρονικά παιχνίδια.
• Xρήση ιστοσελίδων που απευθύνονται σε ενήλικες για διαδικτυακό σεξ και διαδικτυακό πορνογραφικό υλικό.
Τα βασικά συμπτώματα ενός εθισμένου ατόμου είναι :
• Αποξένωση από τους φίλους και την οικογένεια του.
• Εγκατάλειψη του σχολείο ή της εργασίας.
• Άγχος, θλίψη και επιθετική συμπεριφορά.
• Μειωμένη λειτουργικότητα.
• Αναστροφή ύπνου (ύπνος κατά τη διάρκεια της ημέρας και το βράδυ ενασχόληση με το διαδίκτυο).
Πρέπει λοιπόν να υπάρχει ενημέρωση για το φαινόμενο του εθισμού, ώστε το Διαδίκτυο να χρησιμοποιείται πάντα με μέτρο. Σημαντικό ρόλο σε αυτό παίζουν τόσο οι γονείς όσο και οι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι πρέπει να συζητάνε με τα παιδιά από νεαρή ηλικία για τους κανόνες χρήσης του Διαδικτύου, να δίνουν εναλλακτικές επιλογές απασχόλησης και να ελέγχουν το χρόνο που τα παιδιά ξοδεύουν στο Διαδίκτυο.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εθισμός στο Διαδίκτυο

Δήμος Χανίων Εορταστικό Πρόγραμμα

Πρόγραμμα Εκδηλώσεων για τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά 2013-2014 από το Δήμο Χανίων με ελεύθερη είσοδο για το κοινό.

programma_hristoygennon_kai_protohronias_[teliko]

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δήμος Χανίων Εορταστικό Πρόγραμμα

Έκθεση “Μια σταγόνα Επιστήμης” στο Μουσείο Πειραμάτων

Το 2013 έχει ανακηρυχθεί από την UNESCO “Διεθνές έτος συνεργασίας για το νερό” και στο Μουσείο Πειραμάτων με το πρόγραμμα “μια σταγόνα επιστήμης” μαθαίνουμε και μεταδίδουμε το μήνυμα οικονομίας του νερού σε όσους περισσότερους μπορούμε!

mouseiopeiramatwn_ekthesi-631x413

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έκθεση “Μια σταγόνα Επιστήμης” στο Μουσείο Πειραμάτων

ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

Το μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας μας καλεί φέτος τις γιορτές με το μεγάλο εορταστικό πρόγραμμα “Σώστε τον Αϊ Βασίλη” να ταξιδέψουμε μαζί του στους πόλους της Γης και να ζήσουμε μια μοναδική Χριστουγεννιάτικη εμπειρία!

Διάρκεια 12/12/2013 έως 12/01/2014

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!