• Πασχαλινή διάθεση για κατασκευές στο 1ο Νηπιαγωγείο!

Λίγες ημέρες πριν από το Πάσχα και το Νηπιαγωγείο μας γέμισε κοτούλες, κουνελάκια και λογής-λογής αβγουλάκια, χάρτινα, σοκολατένια και αληθινά! Ρώτησα τους μικρούς μου μαθητές τι είναι το Πάσχα κι εκείνοι απάντησαν…

Συνέχεια

• 4 Απριλίου Παγκόσμια ημέρα Αδέσποτων ζώων!

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων (4 Απριλίου) και στα πλαίσια της εξωστρέφειας και της συνεργασίας  του σύγχρονου σχολείου με την τοπική κοινωνία, το 1ο Νηπιαγωγείο Δράμας πραγματοποίησε , μια βιωματική δράση στην Κεντρική Πλατεία της Δράμας, το Σάββατο 1η  Απριλίου 2023 με θέμα «Ημέρες Ζωοφιλίας».

• Ομαλή Μετάβαση στο Δημοτικό Σχολείο

Είναι η τρίτη επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε από το Νηπιαγωγείο μας στο Δ.Σ. της γειτονιάς μας.

Νιώθουμε πλέον μέρος της ομάδας των παιδιών της Α’ Τάξης και στην σημερινή μας επίσκεψη παρακολουθήσαμε το μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος και με πολύ καμάρι ανακαλύψαμε ότι μπορούσαμε να συμμετέχουμε σε αυτό!

1680620316380

Συνέχεια

• 25η Μαρτίου η διπλή γιορτή της Πίστης και της Λευτεριάς!

Η επέτειος της 25ης Μαρτίου του 1821 στόλισε την τάξη μας με σημαιάκια, αφίσες, κατασκευές και μέσα στο μπλε και άσπρο φόντο υποκλιθήκαμε με σεβασμό στον Ευαγγελισμό και το χαρμόσυνο μήνυμα που έφερε ο Άγγελος στην Παναγία, ότι θα γεννήσει τον Χριστό!

ΕΥΑΓ

Την μέρα αυτή καθόλου τυχαία την διάλεξε το Έθνος μας για να αποτινάξει από πάνω του την σκλαβιά. Οι ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης, ο αγώνας και η θυσία τους μας εμπνέουν ακόμη και σήμερα..