Wordle: english

Wordle: Amfipoli

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Η ζωή στο Λονδίνο

Σχεδιάζοντας να ζήσετε σε μια άλλη πόλη ή χώρα για μικρό ή μεγάλο χρονικό διάστημα μπορεί να είναι αγχωτικό. Οι πληροφορίες παρακάτω θα σας βοηθήσουν να μάθετε περισσότερα σχετικά με τη ζωή και τις σπουδές σας στη Βρετανία, και θα παρέχουν με χρήσιμες συμβουλές για να οργανώσετε το ταξίδι σας και να διαχειριστείτε τη διαμονή σας στο Λονδίνο μετά την άφιξή σας.

london

Πριν φτάσετε

Πριν ταξιδέψετε στο Ηνωμένο Βασίλειο, επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Βρετανικού Συμβουλίου παρακάτω, για χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τη ζωή και τις σπουδές στη Βρετανία. Ο οδηγός του «First Steps» στο τμήμα εκδόσεων είναι ιδιαίτερα χρήσιμος.

Πληροφορίες προ- αναχώρησης Βρετανικού Συμβουλίου

Μέσα Μαζικής Μεταφοράς στο Λονδίνο:

• Πληροφορίες εισιτηρίων Transport for London: www.tfl.gov.uk/tickets/default.aspx
    – σε αυτή την ιστοσελίδα θα βρείτε πληροφορίες σχετικά με τις κάρτες Oyster και τις τιμές των συγκοινωνιών στο Λονδίνο. Αν σκοπεύετε να μετακινείστε πολύ, καλό θα ήταν να αγοράσετε μια εβδομαδιαία ή μηνιαία κάρτα ταξιδιού.
    Αν σπουδάζετε σε πλήρη πρόγραμμα για περισσότερο από 14 εβδομάδες, μπορείτε να υποβάλετε αίτηση για σπουδαστική κάρτα Oyster και έχετε 30% έκπτωση.
  • TFL Journey Planner: journeyplanner.tfl.gov.uk
    – χρησιμοποιήστε αυτή την ιστοσελίδα για να προγραμματίσετε τις μεταφορές σας στο Λονδίνο με το μετρό, τρένο, λεωφορείο ή με τα πόδια.
  • Χάρτης Μετρό Λονδίνου: www.tfl.gov.uk/assets/downloads/standard-tube-map.pdf
  • Διαδραστικός χάρτης του Λονδίνου: www.mylondonmap.com

london_trabsport

Ταξίδια μέσα στο Ηνωμένο Βασίλειο:

• The Train Line: www.thetrainline.com
    – χρησιμοποιήστε αυτή την ιστοσελίδα για να κλείσετε εισιτήρια για τρένο (όχι Μετρό) για όλο το Ηνωμένο Βασίλειο.
  • National Express: www.nationalexpress.com ή Megabus: uk.megabus.com
    – χρησιμοποιήστε αυτές τις ιστοσελίδες για να κλείσετε εισιτήρια των λεωφορείων για μέσα στο Ηνωμένο Βασίλειο (τα εισιτήρια λεωφορείων είναι συνήθως φθηνότερα από τα εισιτήρια τρένων, αλλά τα ταξίδια είναι μεγαλύτερα).

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ζωή στο Λονδίνο

Καλημέρα κόσμε!