Βιωματικό Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς «Εισαγωγή στη λειτουργία της ομάδας εμπειρίας». Δραστηριότητα 4.

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Προσωπικές Εργασίες

Σχολικό έτος 2001-02
Συμμετέχοντες: 94 εκπαιδευτικοί (πέντε ομάδες)
Διάρκεια: 5 ώρες (3:00-08:00 μμ)
Λίγα λόγια για τη λειτουργία της μαθητικής ομάδας εργασίας (πχ αγωγής υγείας) θα βρείτε στη διαδικτυακή θέση http://blogs.sch.gr/kkiourtsis/?p=6338

4η Δραστηριότητα: Στα χρόνια μου τα παιδικά
O συντονιστής της ομάδας εμπειρίας, ζητάει από τα μέλη της να χαλαρώσουν, και να γυρίσουν πίσω στην ηλικία των 5-7 ετών.
Να θυμηθούν τους ανθρώπους τους, πως ήταν το σπίτι τους, πως ήταν τα δωμάτια, τα έπιπλα, οι εξωτερικοί χώροι. Πώς ήταν οι γειτονιά, οι άνθρωποί της, οι παρέες τους. Να θυμηθούν που παίζανε, ποια ήταν τα παιχνίδια τους. Ποια παιχνίδια τους άρεσαν. Ποιος τους είχε χαρίσει παιχνίδια.  Ποια παιχνίδια χαλάσανε γρήγορα, ποια ζήσανε. Τέλος, ζητάει να θυμηθούν ένα παιχνίδι που το παίξανε πολύ, να εστιαστούν σ΄ αυτό το παιχνίδι και να γράψουν την ιστορία του.
Σε ζευγάρια παρουσιάζονται οι δύο ιστορίες.
Στη συνέχεια, ο ομάδα σχηματίζει τρεις ομάδες. Η κάθε ομάδα καταγράφει τα παιχνίδια των μελών της, και με αυτά ως ήρωες ετοιμάζει ένα  θεατρικό σενάριο με εξέλιξη θετική (ο συντονιστής μπορεί να δώσει την οδηγία, η εξέλιξη να είναι ελεύθερη).
Στην ολομέλεια, παρουσιάζονται τα θεατρικά παιχνίδια.