Βιωματικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς με τίτλο: “Συνεργασία και αλληλοϋποστήριξη στην ομάδα”. Δραστηριότητα 1.

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Προσωπικές Εργασίες

Σχολικό έτος 2000-01
Συμμετέχοντες: 97 εκπαιδευτικοί σε έξι ομάδες.
Διάρκεια: πέντε ώρες για κάθε ομάδα.
Εισηγητής-συντονιστής της ομάδας: Κωνσταντίνος Κιουρτσής.
Λίγα λόγια για τη λειτουργία της μαθητικής ομάδας εργασίας (πχ αγωγής υγείας) θα βρείτε στη διαδικτυακή θέση http://blogs.sch.gr/kkiourtsis/?p=6338

1η Δραστηριότητα.  Το ταξίδι
Έχει προηγηθεί η εναρκτήρια δραστηριότητα γνωριμίας και κατάρτισης ενός «συμβολαίου» συνύπαρξης των μελών στην ομάδα και ακολουθεί η δραστηριότητα «το ταξίδι».
Σχηματίζονται ζευγάρια και γράφουν μια ιστορία για ένα φανταστικό ταξίδι στο οποίο συμμετέχουν ως συνταξιδιώτες. Στην ιστορία αυτή θα υπάρχει και μια επικίνδυνη στιγμή, την οποία ξεπερνούν από κοινού.
Μετά, στην ολομέλεια, τα ζευγάρια παρουσιάζουν την ιστορία τους με το ένα μέλος να διαβάζει το περιστατικό και το άλλο μέλος να συμπληρώνει και να επεξηγεί.
Ακολουθεί ανοικτή συζήτηση για τη σημασία του βοηθού σε μια δύσκολη προσωπική στιγμή.