Μαθητικό φεστιβάλ ψηφιακής δημιουργίας στις 19 και 20 Απριλίου

πηγή:http://www.diorismos.gr 17/04/2013
Το 3ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που θα διεξαχθεί παράλληλα σε 8 πόλεις της Ελλάδας (Αγρίνιο, Αλεξανδρούπολη, Ηράκλειο, Κέρκυρα, Λάρισα, Μυτιλήνη, Ρόδο και Χανιά) την Παρασκευή 19 και το Σάββατο 20 Απριλίου 2013, είναι μια εκπαιδευτική εκδήλωση που παρέχει τη δυνατότητα στους μαθητές κάθε εκπαιδευτικής βαθμίδας να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν τα ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν στο σχολείο τους.
Δίνει επιπλέον τη δυνατότητα σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και επισκέπτες να λάβουν μέρος σε πρωτότυπες εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες με αντικείμενο την Πληροφορική και την Ψηφιακή Τεχνολογία γενικότερα.
Το φεστιβάλ περιλαμβάνει:
Έκθεση και παρουσίαση έργων ψηφιακής δημιουργίας από ομάδες μαθητών σχολείων όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης.
Εργαστήριο Δημιουργία Κινούμενου Σχεδίου – Animation με κούκλες για μαθητές Δημοτικού και για Εκπαιδευτικούς.
Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για μαθητές Γυμνασίου.
Εργαστήριο Έξυπνων Αιθουσών & Διαδραστικής Μάθησης για μαθητές Λυκείου – ΕΠΑΛ.
Προηγμένες ρομποτικές εφαρμογές με τα Lego Mindstorms NXT για μαθητές Γυμνασίου – Λυκείου.
Το Σάββατο 20 Απριλίου 2013 από τις 10:30-12:10 θα πραγματοποιηθεί τηλε-συνεδρία μέσω Διαδικτύου με οπτικοακουστική σύνδεση των 8 πόλεων που συμμετέχουν και κοινή παρουσίαση ενός έργου κάθε πόλης από μαθητές.