Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για τη συμμετοχή στην 11η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών-EUSO 2013

Η Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών προκηρύσσει «Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για την επιλογή στην 11η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών-EUSO 2013» δύο τριμελών ομάδων μαθητών Λυκείου. Στο διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν μαθητές Λυκείου που γεννήθηκαν μετά την 01-01-1996. Ο Διαγωνισμός θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις. Στην πρώτη φάση, σε τοπικούς Μαθητικούς Διαγωνισμούς, θα επιλεγεί η ομάδα (ή οι ομάδες) μαθητών από την περιοχή ευθύνης κάθε ΕΚΦΕ. Οι τοπικοί διαγωνισμοί θα διεξαχθούν το Σάββατο 08 Δεκεμβρίου 2012. Οι ομάδες που θα επιλεγούν από όλους τους τοπικούς διαγωνισμούς, θα συμμετάσχουν στη δεύτερη και τελική φάση του διαγωνισμού, η οποία θα διεξαχθεί στις 19 Ιανουαρίου 2013, στο ΕΚΦΕ Νέας Φιλαδέλφειας, στην Αθήνα.
Περισσότερα στην ιστοσελίδα http://www.ekfe.gr/portal/