DSC 0964 960x380 1DSC 0968 960x380

Το 5ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας “Ευαγόρας Παλληκαρίδης” βρίσκεται στον δρόμο προς Ασβεστόπετρα, 50200 Πτολεμαΐδα

Η επίσημη ιστοσελίδα του σχολείου βρίσκεται εδώ.

Email: mail@5gym-ptolem.koz.sch.gr

τηλ.: 2463026856             Fax: 2463026854

Η ιστοσελίδα αυτή έχει δημιουργηθεί για τις ανάγκες της δράσης «Γνωρισμία με τα Επαγγέλματα» η οποία έχει προγραμματιστεί να υλοποιηθεί κατά την διάρκεια του σχολικού έτους 2021-2022.

Σκοπός της δράσης είναι  να πληροφορηθούν οι μαθητές και οι μαθήτριες για τις εκπαιδευτικές – επαγγελματικές τους διεξόδους μετά το Γυμνάσιο, να μάθουν να αναζητούν πληροφορίες σχετικές με τα διάφορα επαγγέλματα και την αγορά εργασίας, να αντιληφθούν τις παραμέτρους που μπορεί να τους επηρεάσουν στην λήψη επαγγελματικής απόφασης (προσωπικά χαρακτηριστικά, ικανότητες και δεξιότητες, ενδιαφέροντα, αξίες, κοινωνικά στερεότυπα κ.ά) και να διευκολυνθούν στην μετάβαση τους προς την επόμενη εκπαιδευτική βαθμίδα και στην προσαρμογή τους γενικότερα σε κάποιο νέο περιβάλλον.

Συντονίστρια: Γεωργιάδου Αικατερίνη

Ομάδα: Ραδουνισλή Αγάπη, Μουρούζης Σταύρος, Κωνσταντίνου Διονύσιος, Χρυσανθοπούλου Σημέλα