moodle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο moodle

Mein moodle Seminar

Wordle: Mein Seminar

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Mein moodle Seminar

Η  γιορτή των φαναριών (Laternenfest). laterne_sudΚάθε χρόνο στις 11 Νοεμβρίου γιορτάζεται στην Γερμανία η γιορτή του Αγίου  Μάρτιν (Sankt Martin) O Sankt Martin γεννήθηκε αρχές του 4ου αιώνα στην Ουγγαρία που άνηκε τότε στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία. Αρχικά ήταν Ρωμαίος λεγεωνάριος που δήλωσε την πίστη του στον χριστιανισμό. Αργότερα έγινε επίσκοπος που υποστήριζε και βοηθούσε τους άπορους και ανήμπορους και όταν πέθανε άφησε όλα τα υπάρχοντά του στους φτωχούς. Στα σχολεία εκείνη την ημέρα μοιράζουν στα παιδιά γλυκά ψωμάκια, τα λεγόμενα Martinswecken  τα οποία συμβολίζουν τον Sankt Martin. Σε άλλες περιοχές φτιάχνουν τα παραδοσιακά Martinsbrezel. Στα σπίτια μαγειρεύεται η παραδοσιακή χήνα: Martinsgans Τα παιδιά φτιάχνουν στο σχολείο φαναράκια (Laternen). Το απόγευμα συγκεντρώνονται μπροστά από το σχολείο τους για να βαδίσουν τραγουδώντας στους δρόμους της γειτονιάς και να σκορπίσουν με τα φαναράκια τους το φως. Το φως  που συμβολίζει την ελπίδα και την προσφορά αγάπης (die Liebe), όπως έπραξε ο Αγ. Μάρτιν.   Ομύθος του Sankt Martin Ήταν κάποτε μία παγερή νύχτα Παντού ήταν απλωμένο το χιόνι και έβλεπες παγοκρυστάλλους να κρέμονται από τις άκρες των δέντρων. Ένας στρατιώτης με όνομα Μάρτιν, ο οποίος όπως λέγεται, ότι ξεχώριζε για την καλοσύνη και την αγάπη που είχε προς τον συνάνθρωπό του, περνούσε εκείνη τη στιγμή με το άλογό του μέσα από τους  δρόμους της πόλης του. Ξαφνικά  βλέπει έναν άνθρωπο να τρέμει από το κρύο και να ζητάει βοήθεια .Έκανε πράγματι τσουχτερό κρύο κι ενώ βιαζόταν ο στρατιώτης να φτάσει γρήγορα στον προορισμό του, σταμάτησε να βοηθήσει τον φτωχό. Τον λυπήθηκε αλλά τι να κάνει! Οι στρατιώτες που τον συνόδευαν του λέγανε να φύγουν και  απόρησαν με αυτό που πήγαινε να κάνει. Φορούσε μόνο τη στρατιωτική εξάρτηση και τον μανδύα του. Πήρε λοιπόν το ξίφος του και έκοψε το μανδύα του στη μέση. Το ένα κομμάτι το έδωσε να το φορέσει ο φτωχός, για να σωθεί από το θάνατο. Το άλλο το κράτησε για να συνεχίσει τον δρόμο του μέσα στο κρύο. Στο δρόμο βέβαια τον περιγελούν για την περίεργη αμφίεση. Τη   νύχτα όμως βλέπει τον Χριστό στον ύπνο του ντυμένο με το κομμάτι του μανδύα που είχε δωρίσει, να λέει στους αγγέλους που τον ακολουθούν. ’’Ο Μαρτίνος με έντυσε με αυτό το ένδυμα’’ Αυτός ο μύθος του Sankt Martin μαζί με το γεγονός, ότι στις 11 Νοεμβρίου ξεκινάει η 40ήμερη περίοδος της νηστείας πριν από τα Χριστούγεννα ήταν η αφορμή, από τον Μεσαίωνα και μετά να γιορτάζεται και να τιμάται η μνήμη  του Αγίου Μάρτιν. Συνήθως παρουσιάζεται ένας ιππότης καθισμένος στο άλογό του που παριστάνει τον Sankt Martin. Αυτός βαδίζει μπροστά με το άλογό του και από πίσω τον ακολουθούν τα παιδιά με τα φαναράκια τους και τραγουδώντας. Αυτό ονομάζεται der Umzug. Επίσης, ανάβουν στις πλατείες του χωριού ή των πόλεων φωτιές Εκεί μπροστά γίνεται η παράσταση  του μύθου του Sankt Martin που παρακολουθεί όλος ο κόσμος.

martinsbrezelmartinsbrezelmartinsgansmartinsganslaternenlaternen

video St.Martin