ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΩΔΙΩΝ ΔΙΚΤΥΟΥ

ΔΙΚΤΥΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΩΔΙΩΝ ΔΙΚΤΥΟΥ

Στο εργαστηριακό μάθημα Υλικό και Δίκτυα Η-Υ, οι μαθητές αναγνωρίζουν τα υλικά μέσα που χρησιμοποιούμε για την κατασκευή ενός καλωδίου UTP στο εργαστήριο υπολογιστών, μελετούν τον τρόπο κατασκευής των επιμέρους στοιχείων (τερματισμοί, πρότυπο, εργαλεία). Γίνεται επίδειξη του τρόπου κατασκευής και δίνεται στους μαθητές όλος ο εξοπλισμός για εξάσκηση και κατασκευή ενός τέτοιου τύπου καλωδιακής σύνδεσης.

Η όλη εφαρμογή της άσκησης, στοχεύει στην εξοικείωση των μαθητών με τον τρόπο κατασκευής καλωδίων Ethernet. Με τη χρήση της μεθόδου προβολής αντίστοιχου οπτικού υλικού https://www.youtube.com/watch?v=b9TA0xq8QUc , δίνεται στους μαθητές μια ακόμη βοήθεια πλέον – οπτικοακουστική – για παραπάνω εμπέδωση της άσκησης.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΛΩΔΙΩΝ ΔΙΚΤΥΟΥ

SOCIAL NETWORK

ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο SOCIAL NETWORK

Hello world!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.