Παύση λειτουργίας ΚΕ.ΣΥ.Π.

Η Υπουργική Απόφαση παύσης λειτουργίας των ΚΕΔΔΥ, ΣΣΝ, ΓΡΑΣΕΠ και ΚΕΣΥΠ και η έναρξη της πλήρους λειτουργίας των Κέντρων Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.).

bye smiley   Μεταβείτε στον ιστότοπο της νέας δομής bye smiley

Εισηγήσεις “Ημερίδας ένστολων επαγγελμάτων”

• Σοφόπουλος Παύλος, Υπεύθυνος ΣΕΠ ΚΕΣΥΠ Ιωαννίνων (Λήψη βίντεο)
    • Μαυροσκούφη Βασιλική, Υπεύθυνος ΣΕΠ ΚΕΣΥΠ Ιωαννίνων (Παρουσίαση Ημερίδας)

Εισήγηση του Επιτελάρχη της 8ης Μ/Π Ταξιαρχίας, Συνταγματάρχη Πεζικού,  κου Σοσώνη Μιχαήλ

Εισήγηση των κ. Ζώη Αθανασίου, Υποσμηναγού Ιπτάμενου και Λιαρόπουλου Άγγελου, Σμηναγού Μηχανικού της 110 Πτέρυγας Μάχης

Εισήγηση του κου Ζήκου Επαμεινώνδα,  Αστυνόμου Α’ του Τμήματος Τροχαίας Ιωαννίνων

Εισήγηση της κας Ράγιου Αναστασίας, Επιπυραγού Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ιωαννίνων

Εισήγηση του κου Κίκερη Παντελή,  Διευθυντή της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού (ΑΕΝ) Ηπείρου/Α’ Πλοίαρχου Ε.Ν.

Κλείσιμο Ημερίδας – Ερωτήσεις

Διημερίδα : Επιλέγω ΕΠΑ.Λ.-Νέες προοπτικές

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων και η Ενιαία Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Ιωαννιτών συνδιοργανώσανε με επιτυχία διημερίδα εκδηλώσεων, με θέμα: «Επιλέγω ΕΠΑΛ – Νέες προοπτικές» που  πραγματοποιήθηκαν στην αίθουσα του Πολιτιστικού Πολυχώρου «Δημ. Χατζής» (Παλαιά Σφαγεία) του Δήμου Ιωαννιτών, στις 29 και 30 Μαρτίου 2018.

Σκοπός των εκδηλώσεων ήταν η ανάδειξη και δημοσιοποίηση των νέων δυνατοτήτων και προοπτικών  των μαθητών του Επαγγελματικού Λυκείου.

Στον εκθεσιακό χώρο του Πολιτιστικού Πολυχώρου «Δημ. Χατζής»  εκτέθηκαν έργα  μαθητών που φοιτούν  σε ΕΠΑΛ και σε Ε.Κ. της Περιφερειακής Ενότητας Ιωαννίνων.

Κατά τις πρωϊνές ώρες της διημερίδας πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στην έκθεση μαθητών Γ’ Γυμνασίου με προγραμματισμένα ραντεβού και πλήρη ενημέρωση τόσο για τις προοπτικές των ΕΠΑΛ, από τους υπευθύνους του ΚΕΣΥΠ Ιωαννίνων κ. Σοφόπουλο Παύλο και κα Μαυροσκούφη Βασιλική, όσο και για το Μεταλυκειακό έτος-Τάξη Μαθητείας, από τον Υπεύθυνο Μαθητείας κ. Μπέλλο Χρήστο.

Ημερίδα ένστολων επαγγελμάτων

Προβολή της Ημερίδας στα τοπικά Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.) της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης  Ιωαννίνων, στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων του, διοργανώνει την Τετάρτη 28 Μαρτίου 2018«Ημερίδα ένστολων επαγγελμάτων» προκειμένου να ενημερωθούν οι μαθητές/τριες των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ για την επαγγελματική σταδιοδρομία στο Στρατό Ξηράς, στην Αεροπορία, στην Αστυνομία, στην Πυροσβεστική και στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού.

Πρόγραμμα εκδήλωσης

Σεμινάριο “Ανάπτυξη Δεξιοτήτων Συμβουλευτικής”

Ξεκινά το σεμινάριο με τίτλο “Ανάπτυξη Δεξιοτήτων Συμβουλευτικής” που απευθύνεται κυρίως σε εκπαιδευτικούς Β/θμιας Εκπ/σης.

Στόχος είναι μετά τη λήξη του σεμιναρίου όσοι/ες το παρακολουθήσουν να έχουν αποκτήσει βασικές δεξιότητες συμβουλευτικής που θα τους βοηθήσει να μπορούν να προσεγγίσουν και να διαχειριστούν σε ένα βαθμό θέματα που απασχολούν τους μαθητές/τριες ή να παραπέμψουν καταλλήλως.

Η πρώτη συνάντηση έχει προγραμματιστεί για Δευτέρα 12/03/2018 και ώρα 17.00 στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου Ιωαννίνων (Ζωσιμαδών 1) με Εισηγήτρια την παιδοψυχίατρο κα Δάκα Ράνια.