Μαθηματικά Στ΄τάξης

1η  ΕΝΟΤΗΤΑ

• Οι αριθμοί 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, … , 98, 99, 100, … , 999, 1.000, … λέγονται φυσικοί αριθμοί.
  • Οι αριθμοί που αποτελούνται από ένα ακέραιο μέρος και ένα δεκαδικό μέρος και χωρίζονται με υποδιαστολή λέγονται δεκαδικοί αριθμοί.    Π.χ. :   0,6     3,5
  • Η αξία κάθε ψηφίου εξαρτάται από τη θέση του (και στους φυσικούς και στους δεκαδικούς αριθμούς). Κάθε ψηφίο έχει 10 φορές μικρότερη αξία από το προηγούμενο και 10 φορές μεγαλύτερη από το επόμενό του.
  • Για να γράψουμε ένα δεκαδικό ως κλάσμα, γράφουμε στον αριθμητή, όλον τον αριθμό, χωρίς την υποδιαστολή, και στον παρονομαστή γράφουμε τον αριθμό 1 και τόσα μηδενικά, όσα είναι τα δεκαδικά ψηφία του αριθμού.       Π.χ. :   0,15 =
  • Για να γράψουμε ένα δεκαδικό κλάσμα ως δεκαδικό αριθμό, γράφουμε μόνο τον αριθμητή του και χωρίζουμε με υποδιαστολή τόσα δεκαδικά ψηφία όσα μηδενικά έχει ο παρονομαστής.  Π.χ.  = 2,5
  • Όταν πολλαπλασιάζουμε δεκαδικούς αριθμούς χωρίζουμε στο τελικό γινόμενο τόσα δεκαδικά ψηφία όσα έχουν συνολικά και οι δύο παράγοντες.
  • Σε κάθε διαίρεση ο διαιρετέος είναι ίσος με το γινόμενο του διαιρέτη επί το πηλίκο συν το υπόλοιπο.       Δ = δ . π + υ      Δ = διαιρετέος ,   δ = διαιρέτης,  π = πηλίκο,    υ = υπόλοιπο
  • Στις αριθμητικές παραστάσεις οι πράξεις γίνονται από αριστερά προς τα δεξιά : πρώτα γίνονται οι πολλα-πλασιασμοί και οι διαιρέσεις και μετά οι προσθέσεις και οι αφαιρέσεις. Αν υπάρχουν παρενθέσεις, κάνου-με πρώτα τις πράξεις μέσα στις παρενθέσεις με την ίδια σειρά.
  • Στρογγυλοποίηση (  ΚΕΦ. 11)
  • ΜΚΔ  (ΚΕΦ. 12)
  • Κριτήρια διαιρετότητας (ΚΕΦ. 13)
  • ΕΚΠ  (ΚΕΦ. 16)

Γλώσσα Στ΄τάξης

Ταξίδια,τόποι,μεταφορικά μέσα

1. Φαντάσου ότι συμμετέχεις στο παρακάτω ταξίδι.Ξαναγράψε το κείμενο στο  παρόν

Ο  Γιώργος κι ο Χρήστος αναχώρησαν για την εκδρομή τους στην αρχαία Ολυμπία. Η διαδρομή ήταν μεγάλη, αλλά το τοπίο τους αποζημίωνε .Όταν έφτασαν στον ιερό τόπο περπάτησαν στον χώρο του σταδίου. Στη συνέχεια είδαν το ναό του Δία. Μετά μπήκαν στο Μουσείο και παρατήρησαν το περίφημο άγαλμα του Ερμή του Πραξιτέλη. Η ξενάγηση κράτησε  αρκετή ώρα, γιατί υπήρχαν πολλά  εκθέματα, αλλά  άξιζε τον κόπο. Πέρασαν υπέροχα!

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Το νέο μου άρθρο

Τι είναι το ιστολόγιο;

Το ιστολόγιο, γνωστό συχνά με την άκλιτη ονομασία μπλογκ, είναι μορφή ιστοχώρου. Είναι λίστα καταχωρίσεων από την πιο πρόσφατη καταχώριση στην παλαιότερη. Το περιεχόμενο των καταχωρίσεων μπορεί να είναι οτιδήποτε, όπως ειδήσεις, πολιτικοκοινωνικός σχολιασμός, σχολιασμός των μέσων μαζικής ενημέρωσης και των διασημοτήτων, προσωπικά ημερολόγια και ειδικά θέματα όπως τεχνολογία, τέχνες, μόδα, αθλητικά και γαστρονομία. Συνήθως δεν απαιτείται ενδελεχής επιμέλεια του κώδικα της ιστοσελίδας, μιας και συχνά είναι εγκατεστημένα αυτόματα συστήματα, παρέχουν τη δυνατότητα στο διαχειριστή του ιστολογίου να συντάξει μια καταχώρηση με πολύ λίγα βήματα.

ΤΟ ΚΑΤΕΡΓΑΡΙΚΟ ΑΣΤΕΡΑΚΙ

Το μικρό γαλάζιο αστεράκι θύμωσε πολύ που δεν το διάλεξαν να φωτίσει τη γέννηση του Χριστούλη. Γι’ αυτό και έκανε την πιο μεγάλη σκανταλιά της ζωής του. Το ‘σκασε από τον ουρανό και κατέβηκε στη γη. Είδε από κοντά τη φάτνη, τους αγγέλους, τους βοσκούς, τους μάγους, το θεϊκό μωράκι, που του χαμογέλασε. Και τότε η κατεργάρικη καρδούλα του γνώρισε την πραγματική ευτυχία. . .ΤΟ ΚΑΤΕΡΓΑΡΙΚΟ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑΣΤΕΡΑΚΙ 11