Η χρήση video από το διαδίκτυο στο μάθημα των Αγγλικών

• Αυξάνεται το ενδιαφέρον για το μάθημα και την Αγγλική ως παγκόσμια γλώσσα
  • ΧΧρήση της υπάρχουσας γνώσης για την οικοδόμηση νέας, με σκοπό την πραγματική επίλυση προβλημάτων
  • Τα αυθεντικά βίντεο για σύγχρονα θέματα περιβάλλοντος και πολιτισμού ενισχύουν τη διαθεματική διάσταση του μαθήματος.
  • Σύμφωνα με τις απαντήσεις των ίδιων των μαθητών στην έρευνα και ανάλυση των αναγκών τους (Μάρτιος 2015) οι νέες τεχνολογίες αποτελούν αγαπημένο τρόπο μάθησης.
  • Πολλαπλές ευφυίες (Gardner) και ενίσχυση της μνήμης εργασίας (working memory).
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η χρήση video από το διαδίκτυο στο μάθημα των Αγγλικών

Wordle: moodle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Σεμινάριο moodle

Η γνωριμία και η εξοικείωση με τις εφαρμογές των νέων τεχνολογιών στην τάξη ανοίγει νέους ορίζοντες και αυξάνει το ενδιαφέρον των μαθητών μας,  που πολλές φορές είναι πιο “ενημερωμένοι¨ από εμάς  σε πολλές εφαρμογές !

PENTAX Image

Απλές οδηγίες για πολύ αρχάριους! Πατήστε εδώ.

Εναλλακτικά δείτε το βίντεο.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σεμινάριο moodle

Καλημέρα κόσμε!