Κοινωνικός Λειτουργός

Κύριοι τομείς δραστηριότητας :

• Συμμετέχει στην ανίχνευση – αξιολόγηση των μαθητών με ειδική συνεργασία με τον ίδιο τον μαθητή και τους γονείς του.
  • Καταρτίζει το κοινωνικό – οικογενειακό και ατομικό ιστορικό του μαθητή.
  • Ενημερώνει τους γονείς για το κοινωνικό – παιδαγωγικό έργο και τους στόχους της υπηρεσίας.
  • Αναλαμβάνει την ενημέρωση των γονέων για τη θετική τους στάση στη αντιμετώπιση της ιδιαιτερότητας του μαθητή.
  • Συνοδεύει αν χρειαστεί τον μαθητή και την οικογένειά του σε άλλες υπηρεσίες για συμπληρωματική εξέταση.
  • Ενημερώνει την οικογένεια για τυχόν παροχές που δικαιούται από άλλους φορείς και την κινητοποιεί για συστηματική συνεργασία.
  • Αναλαμβάνει την επικοινωνία και συνεργασία του Κ.Δ.Α.Υ. με άλλους φορείς και υπηρεσίες Πρόνοιας.
  • Έχει την ευθύνη για την οργάνωση προγραμμάτων ευαισθητοποίησης της κοινότητας σε θέματα ειδικής αγωγής.
  • Παρακολουθεί την ανάπτυξη και εξέλιξη του μαθητή και ενημερώνει την υπόλοιπη ομάδα.
Κατηγορίες: Ειδικότητες | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κοινωνικός Λειτουργός

Ψυχολόγος

Κύριοι τομείς δραστηριότητας :

• Καταρτίζει το ψυχολογικό προφίλ του μαθητή όσον αφορά το νοητικό – συναισθηματικό – κοινωνικό τομέα.
  • Παρέχει ψυχολογική στήριξη και ενημέρωση στους μαθητές και τους γονείς τους.
  • Σε συνεργασία με το υπόλοιπο προσωπικό του Κ.Δ.Α.Υ. σχεδιάζει και υλοποιεί παρεμβατικά προγράμματα.
  • Παρέχει οδηγίες σε γονείς και εκπαιδευτικούς και φροντίζει για την υλοποίηση των υποστηρικτικών προγραμμάτων.
  • Καταρτίζει πρόγραμμα τροποποίησης συμπεριφοράς για μαθητές που αντιμετωπίζουν ανάλογα προβλήματα.
  • Συνεργάζεται με υπηρεσίες του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας για περαιτέρω αξιολόγηση όπου κρίνεται απαραίτητο.
  • Συμμετέχει σε όλα τα προγράμματα ευαισθητοποίησης και πρώιμης παρέμβασης που διοργανώνει η υπηρεσία του Κ.Δ.Α.Υ..
Κατηγορίες: Ειδικότητες | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ψυχολόγος

Εκπαιδευτικός Ειδικής Αγωγής

Κύριοι τομείς δραστηριότητας :

• Έχει την ευθύνη ως μέλος της διεπιστημονικής ομάδας για την εκπαιδευτική αξιολόγηση των μαθητών και την κατάρτιση εξατομικευμένου εκπαιδευτικού προγράμματος προσαρμοσμένο στις ανάγκες του παιδιού.
  • Συμμετέχει στη συνεδρίαση για την έκδοση γνωμάτευσης και καταθέτει προφορικά και γραπτά τις απόψεις του.
  • Εισηγείται το εκπαιδευτικό πρόγραμμα στους εκπαιδευτικούς και παρακολουθεί την πορεία των μαθητών.
  • Αναλαμβάνει σε συνεργασία με το υπόλοιπο επιστημονικό προσωπικό του Κ.Δ.Α.Υ. την ενημέρωση όλων των εκπαιδευτικών της περιφέρειας για το έργο του Κ.Δ.Α.Υ..
  • Συμμετέχει στα προγράμματα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης της κοινότητας.
  • Ενημερώνει τους γονείς για την εκπαιδευτική παρέμβαση και φροντίζει για την συνεχή συνεργασία των γονέων με τον εκπαιδευτικό και την υπηρεσία του Κ.Δ.Α.Υ..
  • Συμμετέχει στον καθορισμό του είδους των οργάνων, τεχνικών βοηθημάτων και των εκπαιδευτικών υλικών που μπορεί να χρειαστεί ένας μαθητής.
  • Συνεργάζεται με το σχολικό σύμβουλο ειδικής αγωγής και τους σχολικούς συμβούλους όλων των βαθμίδων ανάλογα με την ιδιαιτερότητα του μαθητή.
  • Παρέχει συμβουλευτική υποστήριξη στο διδακτικό προσωπικό του Σ.Μ.Ε.Α. και Γενικών Σχολείων.
Κατηγορίες: Ειδικότητες | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτικός Ειδικής Αγωγής

Καλωσόρισμα στο ιστολόγιο!

Το ιστολόγιο του ΚΕΔΔΥ Πιερίας φιλοξενείται στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη μας δημοσίευση.

Σας ευχόμαστε καλή περιήγηση !!

Κατηγορίες: Νέα, Χωρίς κατηγορία | 1 σχόλιο