Το ΚΕ.Δ.Δ.Υ Χανίων

Δημοσιευμένο στις 16 Νοεμβρίου 2011 Κατηγορία: από ΚΕΔΔΥ Χανίων

Το Κέντρο Διάγνωσης και Υποστήριξης Ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών (ΚΕ.Δ.Δ.Υ) Χανίων αποτελεί  αποκεντρωμένη δημόσια υπηρεσία Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων. Υπάγεται στον Περιφερειακό Διευθυντή Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Κρήτης (Νόμος Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης 3699/2008, ΦΕΚ 199/τ. α’ /02-10-2008).

ΣΚΟΠΟΣ

1. Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΝΤΑΞΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ.
  2. Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΥΤΩΝ
  3. Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Στο ΚΕ.Δ.Δ.Υ αξιολογούνται μαθητές προσχολικής και σχολικής ηλικίας (4-18 ετών)  με στόχο:

α. την εισήγηση για εγγραφή και φοίτηση των μαθητών αυτών στην κατάλληλη σχολική μονάδα ή άλλο εκπαιδευτικό πλαίσιο ή πρόγραμμα Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, καθώς και την παρακολούθηση και αξιολόγηση της εκπαιδευτικής πορείας τους.

β. την υποστήριξη των μαθητών αυτών, ώστε να προαχθούν σωματικά, νοητικά, συναισθηματικά, κοινωνικά, ηθικά, στο βαθμό που οι δυνατότητες τους επιτρέπουν να ενταχθούν στο σχολικό και κοινωνικό περιβάλλον μέσα σε κλίμα ισοτιμίας, ελευθερίας, ασφάλειας και σεβασμού της προσωπικότητάς τους. Σε αυτό το πλαίσιο ο μαθητής, ο εκπαιδευτικός και οι γονείς υποστηρίζονται από τη διεπιστημονική ομάδα του ΚΕ.Δ.Δ.Υ.

9 σχόλια προς 'Το ΚΕ.Δ.Δ.Υ Χανίων'

Γραφτείτε συνδρομητής στα σχόλια μέσω καναλιού νέων (RSS Feed) RSS

1. στις 22 Οκτωβρίου 2013 στις 9:46 πμ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ
    ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ

2. στις 10 Φεβρουαρίου 2015 στις 11:28 πμ

Καλημέρα! Είμαι Κοινωνική λειτουργός στο Ίδρυμα και χθες μίλησα με την κα. Κορακάκη την παιδαγωγό για ένα 4 χρονο κορίτσι που έχουμε και θέλουμε να περάσει από εξέταση από εσάς. Το παιδί πάει σε Δημόσιο Παιδικό Σταθμό και ψάχνω να βρω στο ίντερνετ το έντυπο της αξιολογικής έκθεσης που θα πρέπει να δώσω στον παιδικό να μας συμπληρώσουν. Θα μπορούσατε να μου στείλετε το link για να το εκτυπώσω και να το πάω στον παιδικό σταθμό;Ευχαριστω πολύ Ελευθερία Ντουντουλάκη

• στις 9 Μαρτίου 2015 στις 2:18 μμ

ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΡΤΗΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΔΕΛΙΔΑ ΜΑΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΊΤΕ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ ΣΤΟ ΚΕ.Δ.Δ.Υ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ.
      ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ

3.   ρουσσα μαλινδρετου said,

στις 29 Οκτωβρίου 2015 στις 9:13 πμ

εαν ενας ενηλικας ξαναγυρισει στα σχολικα εδρανα και πασχει απο σκληρηνση κατα πλακας τι μπορει να κανει γιαυτο..ιδιος οταν υπαρχει χαλασμενη πυραμιδικη οδο…

• στις 1 Δεκεμβρίου 2015 στις 9:10 μμ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
      Αυτό συμβαίνει λόγω φόρτου εργασίας κατά τις πρωινές και απογευματινές ώρες.
      όσον αφορά στην ερώτηση σας η απάντηση είναι η ακόλουθη:

Πρέπει να απευθυνθείτε σε δημόσιο νοσοκομείο ή στο ΚΨΥ (δομή Ενηλίκων). Το ΚΕ.Δ.Δ.Υ αξιολογεί και υποστηρίζει μαθητές μέχρι 18 ετών και μέχρι 22 εφόσον έχουν αξιολογηθεί πριν τα 18 χρόνια τους.

4. στις 10 Ιουνίου 2016 στις 9:53 μμ

• στις 11 Ιουνίου 2016 στις 10:17 μμ

Παρακαλούμε πολύ απευθυνθείτε στο σχολείο σας, στο/στη δάσκαλο/λα της τάξης, στο δάσκαλο του Τμήματος Ένταξης. Δείτε τη διαδικασία παραπομπής προς ΚΕ.Δ.Δ.Υ μέσω του σχολείου.
      ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ.

5.   Σαμπάνη Μαρία said,

στις 24 Νοεμβρίου 2016 στις 4:18 μμ

Καλησπέρα.Που μπορώ να απευθυνθώ για ένα ραντεβού;Θέλω να δει κάποιος το γιό μου.Είναι τριών ετών και οχτώ μηνών.Ευχαριστώ

• στις 20 Δεκεμβρίου 2016 στις 7:00 μμ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ. ΣΤΟ ΚΕΔΔΥ ΧΑΝΙΩΝ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΑΝΩ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ Ή ΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΤΡΟΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΦΟΣΟΝ ΕΜΠΙΠΤΕΙ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΤΕ ΤΗΛ. (2821027665) ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΔΔΥ.