To Kύτταρο

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο To Kύτταρο

Μυστικά της Καρδιάς

Γειά σας ! Εδώ Κώστας Μπούσμπουρας, γιατρός σε ΕΠΑΛ. Καλώς σας βρίσκω στον κόσμο της Τεχνολογίας. Το πρώτο μου blog, που δημιουργώ στο πλαίσιο εκμάθησης του Moodle, έχει σχέση με το μάθημα που επέλεξα για την πρακτική άσκηση, δηλαδή την Ανατομία (=κατασκευή) και τη Φυσιολογία (=λειτουργία) της καρδιάς. Το θέμα είναι άκρως ενδιαφέρον αν σκεφτεί κανείς πόσοι πεθαίνουν καθημερινά από καρδιακές παθήσεις, πόσες είναι οι μεταφορικές χρήσεις του όρου “καρδιά” στον καθημερινό μας λόγο, αλλά και πώς χτυπάει η καρδιά μας κάθε φορά που τα συναισθήματά μας τη “χαϊδεύουν” ή τη “μαστιγώνουν”…  Η καρδιά είναι ένα κατασκευαστικό ΘΑΥΜΑ, το οποίο συνδυάζει πολύπλοκα συστήματα Μηχανικής, Υδροδυναμικής, Ηλεκτρισμού, Χημείας και Επικοινωνίας (ανταλλαγής πληροφοριών) με άλλα όργανα !

Το παρακάτω βίντεο είναι μιά πολύ όμορφη περιγραφή του τρόπου με τον οποίο μπορεί σήμερα να αφαιρεθεί ένας θρόμβος που αποφράσσει κάποια στεφανιαία αρτηρία:

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μυστικά της Καρδιάς

Καλημέρα κόσμε!