2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Η Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015 χαρακτηρίστηκε ως η 2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, με θεματικό άξονα: «Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα», που θεσμοθέτησε το Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων. Σε όλα τα σχολεία της χώρας δεν πραγματοποιήθηκαν  μαθήματα αλλά αθλητικές εκδηλώσεις.

Στο 90ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης οι μαθητές πήραν μέρος σε αγωνίσματα και αθλοπαιδείες και η αυλή “γέμισε” φωνές και χαμόγελα. Παράλληλα τα παιδιά προσέγγισαν το θέμα και μέσα από τη ματιά της τέχνης, επιστρατεύοντας τα μολύβια και τα χρώματά τους.

Οι μαθητές/τριες της Δ΄Τάξης με την καθοδήγηση της εικαστικού Κατερίνας Κατσιούρα δημιούργησαν μια αφίσα θέλοντας να προβάλλουν τον αθλητισμό και τα ολυμπιακά αθλήματα.IMG_8220 ημέρα αθλητισμού