2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για τον έλεγχο του Καπνίσματος

Το Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών Ακαδημίας Αθηνών και η Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία διοργάνωσε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά μαθητικό διαγωνισμό για τον έλεγχο του καπνίσματος, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού. Στο πλαίσιο του 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού για τον έλεγχο του καπνίσματος χιλιάδες μαθητές συμμετείχαν με τα έργα τους στις θεματικές ενότητες ζωγραφικής, γλυπτικής, κολάζ, σύντομου βίντεο ή ψηφιακής εφαρμογής και μουσικής σύνθεσης ή τραγουδιού. Το 1ο Δημοτικό Ν. Καλλικράτειας συμμετείχε στον διαγωνισμό με τρεις ομαδικές εργασίες ( θεματική ενότητα της ζωγραφικής) που δημιούργησαν μαθητές της ΣΤ’ Τάξης. Αναλυτικότερα την αφίσα με τίτλο “Μην πολεμάς τον εαυτό σου” δημιούργησαν οι μαθητές: Μάρθα Γκαβέζου, Ανδριάνα Ζούπη, Μέγκι Μούλλα, Αναστασία Τζομπανάκη και Μαρία  Τζομπανάκη. Την αφίσα με τίτλο “Οι δρομείς”  δημιούργησαν οι μαθητές: Έλιον Αρούτσι, Ηλίας Δόμπρογλου και Χρήστος Καραγιάννης και την αφίσα με τίτλο “Η Ζωή είναι Μαγκιά” οι μαθητές: Κατερίνα Αγαθαγγελίδου, Θανάσης Αμεράνης, Μαρία Ελένη Εμπόρου, Παναγιώτα Ζαχαράκη και Αλέξανδρος Καργιώτης. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός ήταν η Κατσιούρα Κατερίνα, ΠΕ08.

Μην πολεμάς τον εαυτό σου

Οι δρομείς

Η ζωή είναι μαγκιά

Την Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου, η μέρα ήταν αφιερωμένη αποκλειστικά στην μαθητική κοινότητα και περιλάμβανε εκδηλώσεις στο Αμφιθέατρο  Jaqueline de Romilly του Υπουργείου Παιδείας καθώς και Πολιτιστικό και Συνεδριακό κέντρο ΔΑΙΣ στον παράδεισο Αμαρούσιου. Στην εκδήλωση στο Υ.ΠΑΙΘ, η οποία έγινε παρουσία του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, Α. Λοβέρδου, του Υφυπουργού Παιδείας, Α. Δερμεντζόπουλου της Υφυπουργού Υγείας Κ. Παπακώστα και του Υφυπουργού Πολιτισμού και Αθλητισμού κ. Γ. Ανδριανού και εκατοντάδων μαθητών βραβεύτηκαν οι καλύτερες καλλιτεχνικές δημιουργίες μαθητών που έλαβαν μέρος στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για τον έλεγχο του Καπνίσματος, ενώ παρουσιάστηκαν  και θεατρικά δρώμενα από τους ίδιους τους μαθητές με θέμα πάντοτε την πρόληψη του καπνίσματος.

Οι νικητές του διαγωνισμού είναι οι παρακάτω:

ΔΗΜΟΤΙΚΟ

55o Δημοτικό Σχολείο Πάτρας

Ιωάννης-Παναγιώτης Κλάδης, Ηλιάνα –Παναγιώτα Ρουσάκου, Γιώργος Τζουραμάνης, Αλεξία Τσαγκανού, Γιώργος Χαραλάμπους, Ιωάννης Χριστοδουλόπουλος, Θεόδωρος Ρουμελιώτης, Οδυσσεας Αβραμόπουλος, Φίλιππος- Κωνσταντίνος Παναγιώτου, Διονύσης Παπαδάτος, Βασίλης Παρασκευόπουλος, Γιάννης Πετρούτσος, Νικογίνο Γεωργάκη, Νίκος Γεωργόπουλος, Ευαγγελία Δημητροπούλου, Ευάγγελος Καγκελάρης, Θάλεια Κοντογιώργη, Αγγελική Μπούσια, Πηνελόπη Μυλωνά, Ειρήνη Βασιλείου

Τίτλος: « Όπου υπάρχει καπνός»

4o Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης

Αναγνώστης Βαταμίδης, Αυταντίλ Γκαντελίδης, Ιωάννης Δασκαλόπουλος, Θεοκτίστη Δημαρχοπούλου, Δέσποινα Θεοδωρίδου, Κωνσταντίνος Θερμός, Γρηγόρης Κεχαγιόγλου, Μπειζά Κιουτσούκ, Τουάνα Κιουτσούκ,Γιασεμίν Κοζάρ, Χρήστος Κούτρας, Στέφανος Μαρτίνης, Στέλλα Μηλιατζίδου, Ορφέας Μπατζακίδης, Αθανασία Μπούτου, Κασσάνδρα Μυλωνά, Θεόφιλος-Άγγελος Ξιμιτίδης, Γιώργος Παπαδόπουλος, Μαρίνα Παπαδοπούλου, Κατερίνα Πλατή, Σεχέρ Σιάνκο, Ιωάννης-Λεωνίδας Στογιαννίδης, Ευαγγελία Χαμηλάκη

Τίτλος: «Τσιγάρο; Δεν γουστάρω!»

5ο Δημοτικό Σχολείο Γέρακα

Αγγελική Χρυσικοπούλου

Τίτλος: «Το ταξίδι των καπνιστών»

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Γυμνάσιο Μεσαγρού Αίγινας

Ρομέλα Κολτσινάκου

Τίτλος: «Προσπάθησε να απεξαρτηθείς.. αξίζει!!»

2ο Γυμνάσιο Ν. Ψυχικού

Μυρτώ Λάντζη

Τίτλος: «Τρέξε, όσο προλαβαίνεις»

Γυμνάσιο Πυθαγορείου Σάμου