Σχολική χρονιά 2016- -2017

Συγγραφέας: ΚΑΤΡΗ ΜΑΡΙΑ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 05-09-2016

Σας εύχομαι η νέα σχολική χρονιά να είναι δημιουργική και να κρύβει ευχάριστες εκπλήξεις!

Βιωματικές δράσεις Β Γυμνασίου : Το δάσος

Συγγραφέας: ΚΑΤΡΗ ΜΑΡΙΑ | Κατηγορία Β Τάξη | , στις 07-07-2016

Θεατρική παράσταση Το ΔάσοςΕικόνα11

Έπαινος Περιβαλλοντικής Ευαισθησίας

Συγγραφέας: ΚΑΤΡΗ ΜΑΡΙΑ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 06-07-2016

Το σχολείο μας -2ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας- τιμήθηκε με έπαινο Περιβαλλοντικής Ευαισθησίας για τις περιβαλλοντικές πρωτοβουλίες που ανέλαβε σε όλη τη διάρκεια του τρέχοντος σχολικού έτους, από τον Διαδημοτικό Σύνδεσμο για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη των Πόλεων. Στόχος του Συνδέσμου είναι η βιώσιμη ανάπτυξη των 21 Δήμων – μελών του.

Η βράβευση έγινε σε ειδική τελετή, την Πέμπτη 9 Ιουνίου 2016, στο Δημαρχείο ΑμαρουσίουPerivallon

οικο – Τύπος, φύλλο 4ο

Συγγραφέας: ΚΑΤΡΗ ΜΑΡΙΑ | Κατηγορία Οικο-τύπος | , στις 06-07-2016

Καθώς και αυτή η σχολική χρονιά έφθασε στο τέλος της, έφθασε η ώρα για έναν σύντομο απολογισμό. Απολογισμό δράσεων, γνώσεων και σχέσεων. Ναι, κυρίως των σχέσεων που αναπτύξαμε μεταξύ μας εμείς οι καθηγητές που συνεργαστήκαμε για να προσφέρουμε εκπαίδευση αλλά πρωτίστως παιδεία μέσα από το σχολείο,  αλλά και των σχέσεων που αναπτύχθηκαν μέσα από τη συνεργασία και την εμπιστοσύνη ανάμεσα σε εμάς τους καθηγητές και σε εσάς τους μαθητές μας!

Προσπαθήσαμε να διευρύνουμε τους ορίζοντές σας καθοδηγώντας σας να συνδυάσετε γνωστικά αντικείμενα και να ανακαλύψετε τις πολλαπλές πλευρές των μαθημάτων σας, λάβαμε μέρος στο πρόγραμμα του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, συνεργαστήκαμε με το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο και την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία, λάβαμε μέρος σε πολλούς διαγωνισμούς… Μας εξέπληξε η δίψα σας για συμμετοχή και δημιουργία!

Αποχαιρετώντας εσάς, τους μαθητές μας της Γ΄ τάξης, δεν έχουμε παρά να σας ευχηθούμε καλή συνέχεια και να συνεχίσετε την πορεία σας με τον ίδιο τρόπο –με ήθος και αξιοπρέπεια- που σας μάθαμε εδώ, σ’ αυτό το σχολείο! Με τους υπόλοιπους από εσάς, ανανεώνουμε το ραντεβού μας για τον Σεπτέμβρη. Να συναντηθούμε όλοι πάλι εδώ υγιείς, ξεκούραστοι και ανανεωμένοι!

Καλό καλοκαίρι!

Α. Κουκουβιτάκη, Μ. Κάτρη, Α. Αποστολίδου

για το 4ο φύλλο του οικο-Τύπου, πατήστε οικο-Τύπος, φύλλο 4ο

17

Από τη Μητέρα – Φύση με αγάπη!

0

Συγγραφέας: ΚΑΤΡΗ ΜΑΡΙΑ | Κατηγορία Από την μητέρα φύση με αγάπη | , στις 06-07-2016

Με πολλή αγάπη δημιουργήσαμε το flipbook με τις συνταγές καλλυντικών από τη Μητέρα Φύση!

Σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς δουλέψαμε ακούραστα, υπεύθυνες καθηγήτριες και συμμετέχοντες μαθητές, flip στο πλαίσιο του Καινοτόμου Προγράμματος Αγωγής Υγείας και παρασκευάσαμε στο σχολικό  εργαστήριο σαπούνι, κεραλοιφή, lip balm και οικολογικό καθαριστικό!

Αυτές τις συνταγές, και άλλες πολλές, μπορείτε να βρείτε  εδώ:

από τη Μητέρα – Φύση με αγάπη!

Παρέμβαση για το κάπνισμα – Συνεργασία με την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία

Συγγραφέας: ΚΑΤΡΗ ΜΑΡΙΑ | Κατηγορία Ημερολόγιο μαθημάτων | , στις 06-07-2016

Το σχολείο μας συνεργάστηκε με την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία (ΕΑΕ) και το πρόγραμμα «HEART II – Μαθαίνω να μην καπνίζω». Στάλθηκε το υλικό της ΕΑΕ και χρησιμοποιήθηκε στο πλαίσιο των μαθημάτων της Οικιακής Οικονομίας Α΄ Γυμνασίου και της Βιολογίας Β΄ Γυμνασίου.

Οι μαθητές μας εκπόνησαν ομαδικές και ατομικές εργασίες οι οποίες θα σταλούν στην ΕΑΕ προκειμένου να αξιοποιηθούν στο πρόγραμμα κατά του καπνίσματος.

Για να προβάλλετε τις μαθητικές εργασίες πατήστε Εργασίες για το κάπνισμα

heart

Εκπαιδευτικό Συνέδριο στα Χανιά, Δεκέμβριος 2015

Συγγραφέας: ΚΑΤΡΗ ΜΑΡΙΑ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 06-07-2016

Η Περιφέρεια Κρήτης, η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης (διά των τμημάτων Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, των ΔΔΕ Χανίων και Ρεθύμνης και των Σχολικών Συμβούλων Καθηγητών Φυσικών Επιστημών Δυτικής Κρήτης, Μηχανικών Κρήτης και 6ης Περιφέρειας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου), το Ίδρυμα Τεχνολογίας Έρευνας (ΙΤΕ/FORTH/IACM), η Θεολογική Σχολή της Χάλκης, ο Σύνδεσμος Διευθυντών Μέσης Εκπαίδευσης Κύπρου και η Ορθόδοξη Ακαδημία Κρήτης οργανώνουν Συνέδριο Εκπαιδευτικών για τη Διερευνητική Μάθηση στις Φυσικές Επιστήμες στη Δυτική Κρήτη με θέμα «Μεσόγειος – Ίσαλος Γραμμή» στις 4-8 Δεκεμβρίου 2015.

Για την προκήρυξη του Συνεδρίου πατήστε Εκπαιδευτικό Συνέδριο Χανιά 4-8 Δεκεμβρίου 2015

Για το πρόγραμμα του Συνεδρίου, πατήστε  Πρόγραμμα

MAICH

Όταν ο εθελοντισμός ανοίγει δρόμους στη γνώση!

Συγγραφέας: ΚΑΤΡΗ ΜΑΡΙΑ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 06-07-2016

Πριν πέντε χρόνια μια μικρή ομάδα εκπαιδευτικών από το Κέντρο Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών  Κυκλάδων αποφάσισε να προχωρήσει εθελοντικά στην υλοποίηση μιας σειράς δωρεάν εξ αποστάσεως επιμορφωτικών σεμιναρίων για τους εκπαιδευτικούς,  αξιοποιώντας τεχνολογίες του διαδικτύου . Οι εκπαιδευτικοί αγκάλιασαν την κίνηση αυτή και σήμερα  έχει δημιουργηθεί μια Κοινότητα πρακτικής 2.000 εκπαιδευτικών, από τα περισσότερα νησιά του Αιγαίου, που έχει στόχο την επιμόρφωσή τους στην αξιοποίηση των Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνίας στην διδασκαλία των μαθημάτων τους.

Έχω την τύχη να είμαι μέλος αυτής της κοινότητας!aigaio

οικο – Τύπος, φύλλο 3ο

Συγγραφέας: ΚΑΤΡΗ ΜΑΡΙΑ | Κατηγορία Οικο-τύπος | , στις 06-07-2016

Ο οικο-Τύπος συνεχίζει για δεύτερη χρονιά την πορεία του στο 2ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας. Τα θέματά του δεν είναι άλλα από τις εργασίες των μαθητών μας στα μαθήματα της Οικιακής, Οικονομίας, της Γεωγραφίας, της Βιολογίας, της Φυσικής και της Χημείας. Πιο πολλή δουλειά, πιο πολλές σελίδες, μεγαλύτερη χαρά και για εμάς που συνεχίζουμε «με λογισμό και μ” όνειρο!…»