ΜΑΝΙΑΤΑΚΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

Φιλοξενείται στο Blogs.sch.gr

Φράσεις χρήσιμες στον γραπτό λόγο

Φράσεις χρήσιμες στην έκθεση

από κάτω από: αθλητικα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φράσεις χρήσιμες στον γραπτό λόγο

γενέθλια Αναστασίας

Στο γήπεδο

από κάτω από: αθλητικα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο γενέθλια Αναστασίας

25 Μαρτιου

Δειτε υην προσκληση της 25ης Μαρτιου

25Μαρτιου

25 μαρτιου

από κάτω από: αθλητικα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 25 Μαρτιου

η νεα αναρτηση

Απρ 201725

Epanastasi_3_Septemvri-630x400

• H Ευρώπη, αποκαλούμενη συνήθως Γηραιά ήπειρος, θεωρείται ότι είναι μία από τις επτά ηπείρους του κόσμου. Αποτελούμενη από τη δυτικότερη χερσόνησο της Ευρασίας, η Ευρώπη χωρίζεται γενικά από την Ασία στην ανατολή του από το χώρισμα που αποτελείται από τα Ουράλια, τον ποταμό Ουράλη, την Κασπία Θάλασσα, την περιοχή του Καυκάσου (προσδιορισμός των συνόρων) και τον Εύξεινο Πόντο προς τα νοτιοανατολικά. Επίσης, η Ευρώπη συνορεύει με τον Αρκτικό ωκεανό και άλλα υδατικά συστήματα στα βόρεια, τον Ατλαντικό ωκεανό στα δυτικά, τη Μεσόγειο Θάλασσα προς νότο, και τον Εύξεινο Πόντο και συνδέεται με υδατικές οδούς προς τα νοτιοανατολικά. Ωστόσο, τα σύνορα της Ευρώπης -μια έννοια που χρονολογείται από την κλασική αρχαιότητα- είναι κάπως αυθαίρετη, όπως ο όρος ήπειρος μπορεί να αναφέρεται σε μια πολιτιστική και πολιτική διάκριση ή μία φυσιογραφική.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: αθλητικα | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο η νεα αναρτηση

RSS εκπαιδευτκος ιστοτοπος