Εξισώσεις Α’ βαθμού

Math Quiz

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθηματικά

Παγκόσμια ημέρα της σταθεράς «π»

εικ1
Η 14η Μαρτίου καθιερώθηκε ως παγκόσμια ημέρα του αριθμού π μετά από πρόταση του φυσικού Λάρρυ Σω (Larry Shaw) το 1988. Η ημέρα του π γιορτάζεται σε πολλές μαθηματικές σχολές σε όλον τον κόσμο ακριβώς στη 1.59 μ.μ., γιατί οι αριθμοί 1, 5, 9 είναι τα επόμενα τρία ψηφία της προσέγγισης 3,14 του π. Η δεκαδική προσέγγιση του π με πέντε δεκαδικά ψηφία είναι π = 3,14159. Στη γιορτή που διοργανώνεται καταναλώνονται στρογγυλές πίτες, γιατί η προφορά του γράμματος «π» θυμίζει την αγγλική λέξη «pie» (πάι). Η επιλογή αυτή έγινε γιατί στον αμερικάνικο τρόπο γραφής της ημερομηνίας προηγείται ο μήνας της ημέρας. Δηλαδή 3-14 ή 3/14 (3 ο μήνας Μάρτιος και 14 η ημέρα), που είναι τα 3 πρώτα ψηφία της ρητής προσέγγισης του π. Σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες εορτάζεται και στις 22 Ιουλίου (22/7), που θυμίζει (οπτικά) τη ρητή προσέγγιση του π από τον Αρχιμήδη, δηλαδή το κλάσμα που χρησιμοποιούσε ο μεγάλος μαθηματικός της Αρχαιότητας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παγκόσμια ημέρα της σταθεράς «π»