ΚΑΛΑΝΤΖΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

ΘΕΜΑ..ΤΑ ΖΩΑ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ

Ιούν 201720

ΣΤΟΧΟΙ..

• να εξοικειωθούν τα παιδιά με τα ζώα του δάσους, και να γνωρίσουν τα βασικά χαρακτηριστικά τους,
  • να μπορούν να αντιγράψουν τα ονόματα των ζώων.

01arkouda

Αρκούδα

Τρέφεται με φυτά, ψάρια, μέλι, πτηνά και τρωκτικά

Πέφτει σε χειμέριο ύπνο. Έχει χρώμα καφέ .

02elafi

Ελάφι

Είναι όμορφο, λεπτόσωμο με καφέ χρώμα. Το κεφάλι του είναι μικρό. Το αρσενικό έχει στο κεφάλι του κέρατα μεγάλα με διακλαδώσεις ..

Μια όμορφη γυναίκα να τη λένε «ελαφίνα»

Τρώει χλόη, χόρτα και φλούδα από τους κορμούς των μικρών δέντρων.

03lykos

Λύκος

Το όνομά του λέγεται πως προέρχεται από τη λέξη “λύκη”, που σημαίνει φως. Ο λύκος στην Ελλάδα έχει καφέ τρίχωμα και γκρίζα ράχη.

Είναι ζώο σαρκοφάγο και τρέφεται κυρίως με άγρια φυτοφάγα ζώα όπως το ελάφι, το ζαρκάδι.  Λέμε για κάποιον άνθρωπο « άγριος σαν λύκος»

04alepou

Αλεπού

Εξωτερικά μοιάζει λίγο με τον σκύλο, αλλά η ουρά της είναι πολύ πιο φουντωτή και το τρίχωμά της πιο πυκνό.

Τρώει τρωκτικά, λαγούς, λέμε για έναν πονηρό άνθρωπο «Είναι πονηρός σαν αλεπού»

05skiouros

Σκίουρος

Το όνομα αυτό προέρχεται από τις ελληνικές λέξεις σκιά και ουρά.

Τα πιο συνηθισμένα χρώματα το μαύρο, το κόκκινο, το γκρίζο και το καφέ στην πλάτη και το λευκό στην κοιλιά.

Τρώει καρύδια , καρπούς, φρούτα.

06lagos

Λαγός

Αλλάζει χρώμα ανάλογα με την εποχή και το περιβάλλον, και είναι γρήγορο και ευκίνητο ζώο.

τρέφεται με λαχανικά και τεύτλα.  Χρησιμοποιούμε τον όρο «τρέχει σαν λαγός» για κάποιον που τρέχει γρήγορα και φοβισμένα.

07skatzoxoiros

Σκαντζόχοιρος

Έχει μυτερά και χρώμα απαλό κίτρινο με ραβδώσεις.

Τρώει έντομα, σαλιγκάρια, βατράχια, αυγά, φίδια, κουφάρια, μανιτάρια, χόρτα, ρίζες, μούρα.

Όλοι οι άγριοι σκαντζόχοιροι μπορούν να πέσουν σε χειμέρια νάρκη, αν και δεν το κάνουν όλοι. Το αν θα το κάνουν εξαρτάται από τη θερμοκρασία, την αφθονία του φαγητού και το είδος τους.

08zarkadi

Ζαρκάδι

Το χρώμα του είναι γκριζοκόκκινο το καλοκαίρι και γκριζωπό τον χειμώνα.

Είναι αποκλειστικά φυτοφάγο (τρέφονται με χόρτα και φύλλα από μικρά δέντρα και θάμνους) και εξαιρετικά δειλό ζώο,

09xelona

Χελώνα

Ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των χελωνών είναι το καβούκι τους, το οποίο προστατεύει το σώμα τους. Τρέφονται κυρίως με φυτά αλλά θεωρείται παμφάγο ζώ. Έναν αργό άνθρωπο στο περπάτημα τον λένε «πάει σαν χελώνα»

10koukouvagia

Η κουκουβάγια

Δεν δυσκολεύεται καθόλου να δει στο  σκοτάδι. Τα μάτια της μπορούν να εντοπίσουν την παραμικρή  λάμψη .

Έχει χρώμα καφέ.

Τρώει μικρά τρωκτικά και πουλιά, βάτραχους, μεγάλα έντομα .

Οι κουκουβάγιες δεν φτιάχνουν φωλιά, δανείζονται απ ό κάποιο άλλο πουλί.

Λέμε «βλέπει στο σκοτάδι σαν κουκουβάγια».

ΑρκούδαΕλάφιΛύκος

Αλεπού

Σκίουρος

Λαγός