ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΕΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

Η Σχολή Γονέωνυλοποιήθηκε πραγματοποιώντας τον σκοπό της για τη στήριξη του σύνθετου ρόλου του γονέα και προσέφερε στους γονείς και στο οικογενειακό και σχολικό περιβάλλον γνώσεις, ανταλλαγή εμπειρίας και ευκαιρίες για προβληματισμό.Έγινε με προγραμματισμό μιάς συνάντησης κάθε μήνα. Πιο συγκεκριμένα, το πρόγραμμα των Σχολών Γονέων αναπτύχθηκε σε εκπαιδευτικά προγράμματα:
1. Σύγχρονη οικογένεια,
2. Σύνδεση σχολείου-οικογένειας,
3. Αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου των παιδιών σε άτυπα περιβάλλοντα μάθησης,
4. Συμβουλευτική σε εξειδικευμένα θέματα (σχολικός εκφοβισμός, διαδίκτυο, πρόληψη εξαρτήσεων, διατροφή κλπ.) Πραγματοποιήθηκε η πρώτη συγκέντρωση με θέμα “ΕΦΗΒΕΙΑ” από την ψυχολόγο του σχολείου.
Δεύτερη συγκέντρωση με θέμα “Ασφαλές Διαδύκτιο” από εκπροσώπους της Ελληνικής Αστυνομίας.
Τρίτη συγκέντρωση με θέμα “Εθισμός και ψυχικές συνέπεις” από κλινικό Παιδοψυχίατρο.
Τέταρτη συγκέντρωση με θέμα “Δεξιότητες και ταλέντα των εφήβων” από καθηγητή του Πανεπιστημίου ESCE των Παρισίων,και τον Σεβασμιώτατο κ.κ. Δαμασκηνό,υπό την αιγίδα της Ιεράς Μητρόπολης Αιτωλίας και Ακαρνανίας και το Δήμο Αγρινίου. https://blogs.sch.gr/…

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΕΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

Καλημέρα κόσμε!