Παρουσίαση του σχολείου μας

Το Δημοτικό Σχολείο Ξηρολίμνης Κοζάνης είναι ένα 6/θέσιο δημοτικό σχολείο που συγκεντρώνει μαθητές από 9 χωριά συνολικά. Βρίσκεται προς τη Νότια πλευρά ταξιδεύοντας από την Κοζάνη προς Σιάτιστα. Απέχει περίπου 14 χλμ από την πρωτεύουσα του νομού.

Αποτελείται από ένα σύνολο 75 μαθητών που κατανέμονται ανάλογα με την τάξη τους. Το κτίριο που χρονολογείται από το 1985 περίπου είναι ένα οικοδόμημα που παρέχει στους μαθητές αλλά και στους δασκάλους τους τη δυνατότητα να έχουν πρόσβαση σε Ίντερνετ, να δανείζονται βιβλία, να παρακολουθούν βίντεοπροβολές  και να διοργανώνουν παραστάσεις σε ειδική αίθουσα. Επίσης, απολαμβάνουν το διάλειμμά τους σε ένα αρκετά μεγάλο χώρο που διαθέτει γήπεδα μπάσκετ, ποδοσφαίρου, χαντμπωλ και βόλλευ.

xirolimni

xirolimni’s video

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παρουσίαση του σχολείου μας

Wordle: Cloudy