Επιστολή προς εκπαιδευτικούς ΠΕ07

Σχολικός κήπος

Πρόγραμμα της Πρώτης και της Δευτέρας Δημοτικού σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο.

ΣΧΕΔΙΟ-ΕΡΓΑΣΙΑΣ-ΤΑ-ΦΥΤΑ

Εργασία για τα αξιοθέατα του τόπου μας: της Γ’ και Δ’ Δημοτικού

Θεατρικές παραστάσεις και εκδρομές σχολικού έτους 2018-19

Το φελλόδεντρο στο Μονοκάμπι

Εκπαιδευτικός περίπατος στην Αγία Παρασκευή

Θεατρική παράσταση “Πώς βγαίνουμε από το βυθό;”

Θεατρική παράσταση “ο ραφτάκος των λέξεων” από τη θεατρική ομάδα “Μικρός Βοριάς”

Πασχαλινές δημιουργίες

Η εφημερίδα μας!

Η εφημερίδα του σχολείου μας ονομάζεται η τρελή παρέα μας και έχει φτιαχτεί από τους μαθητές της Β’, Ε’, και ΣΤ΄ τάξης. Είναι το 3ο τεύχος και συνεχίζουμε!!

Εφημεριδα1 001 Efimerida2 001 Efimerida3 001 Efimerida4 001 Efimerida4 002

Ενημερωτικό Κείμενο

των Πράξεων «Πρόγραμμα Εισαγωγής Η/Υ και Συναφούς Εξοπλισμού σε Δημοτικά Σχολεία για μια Ψηφιακά Υποστηριζόμενη Διδασκαλία» ΑΠ 1,2,3 του ΕΠ «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση», ΕΣΠΑ 2007-2013

Το έργο είχε ως στόχο την προμήθεια και τον εξοπλισμό 1022 Δημοτικών Σχολείων, ως εξής:

Εξοπλίστηκαν 198 Δημοτικά Σχολεία τα οποία είναι ενταγμένα στο Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (ΕΑΕΠ), με ένα κινητό εργαστήριο πληροφορικής, το οποίο λειτουργεί ως κινητή τάξη, για όλα τα μαθήματα. Ο εξοπλισμός του αποτελείται από δέκα φορητούς ηλεκτρονικούς υπολογιστές, ένα ειδικό τροχήλατο ερμάριο για την αποθήκευση και φόρτιση των Η/Υ, δομημένη καλωδίωση, τοπικό δίκτυο για τη σύνδεση των Η/Υ με το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, καθώς και τα λογισμικά λειτουργίας.

Οι υπόλοιπες σχολικές μονάδες, δηλαδή 174 μονοθέσια, 426 διθέσια και 224 τριθέσια δημοτικά σχολεία εξοπλίστηκαν με έναν φορητό υπολογιστή και τον σχετικό εξοπλισμό (λογισμικά λειτουργίας, τοπικό δίκτυο, απαραίτητη δομημένη καλωδίωση).

Ο συνολικός π/υ του έργου ανέρχεται σε 2.522.227,62 €, συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

Το έργο υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του ΕΣΠΑ, μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος της «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση», με τη συγχρηματοδότηση του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Ταμείου (Ε.Κ.Τ.).

Πασχαλινές λαμπάδες!!

Οι δημιουργίες μας!

Πασχαλινές λαμπάδες

P4010119 P4010121 P4010120 P4010118 P4010117 P4010116

Ο Καραγκιόζης φούρναρης

Η δεύτερη παράσταση του θέατρου σκιών έχει τίτλο: Ο Καραγκιόζης φούρναρης.

Παράσταση θεάτρου σκιών!

Οι μαθητές του Ολοήμερου τμήματος ετοίμασαν και παρουσίασαν στους συμμαθητές τους δύο αποσπάσματα θεάτρου σκιών Καραγκιόζη! Φτιάξαμε μόνοι μας τις φιγούρες, στολίσαμε τον μπερντέ και το απολαύσαμε!

Δείτε το πρώτο απόσπασμα από το θεατρικό “Ο Μ. Αλέξανδρος και το καταραμένο φίδι”