ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ

Συγγραφέας: ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Κατηγορία παιδεια | , στις 02-02-2018

«ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ…».
Η κυρία Τσακιρίδου συνεχίζει λέγοντας ότι «συνήθως φτάνω τρέχοντας όταν έχει χτυπήσει το κουδούνι. Δεν προλαβαίνω να γνωρίσω τα παιδιά ούτε να καλλιεργήσω προσωπική σχέση μαζί τους. Συχνά όταν βαθμολογώ, έχω το γραπτό του παιδιού μπροστά μου και φωνάζω το όνομα του για θα θυμηθώ ποιος είναι, μήπως και ξεχάσω την πραγματική παρουσία και εικόνα του στην τάξη. Μερικές φορές ξυπνάω το πρωί και κάνω πέντε λεπτά να θυμηθώ σε ποιο σχολείο έχω να πάω σήμερα».
Ο αιρετός εκπρόσωπος της ΟΛΜΕ στην περιοχή Έβρου Γ. Κουζινίδης αναφέρει ότι στην περιοχή οι εκπαιδευτικοί που δουλεύουν σε 3 σχολεία ταυτόχρονα μπορεί να ξεπερνούν το 50%, ενώ σε περισσότερα από 3 σχολεία είναι πιθανόν να φτάνουν το 20%.

ΣΟΒΑΡΟΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ

Συγγραφέας: ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Κατηγορία κοινωνικα | , στις 26-01-2018

Ο τραυματισμός προκλήθηκε από σπάσιμο κάβου κατά τη διαδικασία απόπλου στον Αγ.Κήρυκο Ικαρίας

Τον σοβαρό τραυματισμό 52χρονου ναυτικού στα πόδια, προκάλεσε το σπάσιμο κάβου από το επιβατηγό οχηματαγωγό πλοίο “Νήσος Μύκονος”, κατά τη διαδικασία απόπλου του από το λιμάνι του Αγίου Κηρύκου, στην Ικαρία.

Την ώρα του ατυχήματος στο λιμάνι επικρατούσαν ισχυροί άνεμοι. Ο άτυχος ναυτικός που βρισκόταν πάνω στο πλοίο παρελήφθη από ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ μεταφέρθηκε στο κέντρο Υγείας του νησιού και αναμένεται να υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση.

Το “Νήσος Μύκονος” αναχώρησε κανονικά για το δρομολόγιό του. Χθες βράδυ λόγω των κακών καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν στο Αιγαίο, το πλοίο που πραγματοποιούσε το δρομολόγιο Καβάλα, Λήμνος, Μυτιλήνη, Χίο, Βαθύ, Καρλόβασι, Φούρνοι, Αγ. Κήρυκο, Σύρο, Πειραιά, είχε καταπλεύσει στο λιμάνι της Μυτιλήνης και σήμερα το πρωί αναχώρησε κανονικά για τον προορισμό του.

Καλημέρα κόσμε!

Συγγραφέας: ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Κατηγορία κοινωνικα | , στις 26-01-2018