Εργασία 7.6: Σύννεφο λέξεων με βασικούς όρους του μαθήματος

Wordle: jenny

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εργασία 7.6: Σύννεφο λέξεων με βασικούς όρους του μαθήματος

Εκπαιδευτική Επίσκεψη του 4ου Γυμνασίου Άνω Λιοσίων στη Βουλή των Ελλήνων

©Copyright:Aliki Eleftheriou-All rights reserved.No reproduction without permission,creditline compulsory EMAIL:alikieleftheriou@gmail.com Athens-Greece

Την Τρίτη 16/12/2014 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων από το 4ο Γυμνάσιο Άνω Λιοσίων. Στην εκπαιδευτική επίσκεψη συμμετείχαν τα δύο τμήματα της τρίτης τάξης του σχολείου μας. Η προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης ήταν στις 9:00 π.μ και φτάσαμε στον προορισμό μας στις 10:00 π.μ.

Κατά την άφιξή μας, οδηγηθήκαμε σε ειδική αίθουσα όπου προβλήθηκε βιντεοταινία και έγινε ενημέρωση στους μαθητές σχετικά με το θεσμό του κοινοβουλευτισμού, την ιστορία του κτηρίου της Βουλής και τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της.

Κατόπιν, οι μαθητές μετέβησαν στο Περιστύλιο της Βουλής όπου και συζήτησαν για τη λειτουργία των κοινοβουλευτικών ομάδων. Στη συνέχεια, προχώρησαν στην Ολομέλεια της Βουλής και κάθισαν στα έδρανα των Βουλευτών.

Ακολούθησε ξενάγηση στην αίθουσα “Ελευθέριος Βενιζέλος” ή “Αίθουσα Τροπαίων”. Εντυπωσιακή ήταν η ζωφόρος που εκτείνεται σε όλο το χώρο και απεικονίζει ιστορικές σκηνές με κεντρικό θέμα την Ελληνική Επανάσταση από την ύψωση της σημαίας στην Αγία Λαύρα μέχρι την άφιξη του Όθωνα.

Τέλος, κατεβήκαμε την περίτεχνη σκάλα της Αμαλίας.

Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από τη συγκεκριμένη επίσκεψη και συνειδητοποίησαν ότι τέτοιες επισκέψεις σχολείων στη Βουλή προάγουν το Δημοκρατικό Κοινοβουλευτικό μας σύστημα το οποίο, παρά τα προβλήματα που παρουσιάζει, κατέχει την κορυφαία θέση στα Δημοκρατικά Πολιτεύματα.

Η αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης

Ευγενία Ιωαν. Καψή

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική Επίσκεψη του 4ου Γυμνασίου Άνω Λιοσίων στη Βουλή των Ελλήνων

Καλημέρα κόσμε!