Παιδιά προσχολικής ηλικίας και ΔΕΠΥ

Η διάγνωση Διαταραχής Ελλειμματικής Προσοχής και Υπερκινητικότητας ή ΔΕΠΥ γίνεται συνήθως σε παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας, αλλά μπορεί να αφορά και παιδιά από τριών ετών.

Είναι αναμενόμενο τα παιδιά προσχολικής ηλικίας να είναι κινητικά και παρορμητικά και να λειτουργούν αυθόρμητα αδιαφορώντας για τις συνέπειες. Κάποια παιδιά όμως είναι υπερβολικά κινητικά και τόσο παρορμητικά που οι γονείς αδυνατούν να τα διαχειριστούν. Σε περίπτωση που αυτό οφείλεται στη Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής και Υπερκινητικότητας, μία έγκυρη διάγνωση και θεραπεία μπορεί να βοηθήσει τα παιδιά να ελέγξουν την παρορμητική συμπεριφορά τους, η οποία δυσκολεύει όχι μόνο τα ίδια, αλλά και τις οικογένειές τους. Με την κατάλληλη βοήθεια, μπορεί να βελτιώσουν τις σχέσεις με τους συνομηλίκους τους και να μάθουν να συμμετέχουν σε δραστηριότητες αντίστοιχες της ηλικίας τους. Είναι όμως σημαντικό να γνωρίζουμε ότι η θεραπεία που προτείνεται για τα παιδιά προσχολικής ηλικίας διαφέρει από εκείνη των παιδιών μεγαλύτερης ηλικίας.

Σύμφωνα με τους ειδικούς, η συμπεριφορική θεραπεία είναι η πιο αποτελεσματική μέθοδος για τα παιδιά προσχολικής ηλικίας με ΔΕΠΥ και η φαρμακευτική αγωγή θα πρέπει να εξετάζεται ως ενδεχόμενο μόνο αν η συμπεριφορική θεραπεία είναι ανέφικτη ή αναποτελεσματική, ή αν το παιδί ή η οικογένεια διατρέχουν σοβαρό κίνδυνο σωματικής βλάβης.