Ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος για τα Θρησκευτικά (25.04.09 )

Συγγραφέας: kantonopou στις 27 Απριλίου, 2009

Ο Αρχιεπίσκοπος κ. Ιερώνυμος «χτύπησε» και πάλι χθες και ζήτησε να παραμείνει υποχρεωτικό το μάθημα των Θρησκευτικών. Μιλώντας στο Αίγιο και στην εορτή του γεμάτου από πιστούς προσκυνήματος της Παναγίας της Τρυπητής, εξέφρασε την άποψη πως τα θρησκευτικά πρέπει να είναι υποχρεωτικά στο σχολείο γιατί συμβάλλουν στη σωστή θρησκευτική αγωγή των παιδιών, και ως προς την αποδοτικότερη μετάδοσή του σ’ αυτά «η Πολιτεία και η Εκκλησία πρέπει να βρουν την καλύτερη δυνατή μέθοδο».Είναι η πρώτη φορά που ο Αρχιεπίσκοπος ζητεί δημοσίως η Εκκλησία να έχει λόγο στην ύλη των βιβλίων των Θρησκευτικών. Εως τώρα αυτή επιλέγεται από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, χωρίς να ερωτάται η Εκκλησία.

Διαπίστωση
Η διαπάλη με τους ιδεολογικά αντιπάλους της Εκκλησίας απασχολεί τον Αρχιεπίσκοπο και ασφαλώς θα συζητηθεί η χθεσινή του διαπίστωση: «Η κοινωνία μας αποχριστιανίζεται σιγά σιγά, είτε υπεύθυνα είτε σκόπιμα είτε είναι μερικοί που μεθοδικά δουλεύουν προς αυτό το σκοπό. Μην είμαστε αφελείς. Η κοινωνία μας και αποχριστιανίζεται και αφελληνίζεται».

Πηγή:http://www.e-tipos.com/newsitem?id=86844