Φεύγουμε με το όχημα αναμνήσεων!!

Ιούλ 20194

Πέρασε και αυτή η χρονιά και όλοι θα πάρουμε το δρόμο μας……Από όλους εμάς  που μοιραστήκαμε μαζί την ίδια σχολική τάξη και ήμασταν μαζί μια αγαπημένη ομαδοοικογένεια, μόνο τα νήπια έφυγαν με γεμάτο το όχημα των αναμνήσεων και γνώσεων τους, με προορισμό το Δημοτικό Σχολείο.  Οι υπόλοιποι μπήκαμε και στα δικά μας οχήματα αναμνήσεων και βάλαμε πλώρη για καλοκαιρινούς προορισμούς με κοινό σημείο αναφοράς μας, το ραντεβού μας το Σεπτέμβρη…….

από κάτω από: Καλοκαίρι | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φεύγουμε με το όχημα αναμνήσεων!!

Μπορεί να είναι χάρτινες αλλά είναι ανοιξιάτικες!!

Μάι 201927

Τα παιδιά ξέρουν ότι οι “γεύσεις” αυτής της ευωδιαστής εποχής μπορούν να αποτυπωθούν παντού. Παντού μπορεί να υπάρχουν τα χρώματα και τα αρώματα της Άνοιξης…ακόμη και σε χαρτόνι. Η δύναμη των λουλουδιών είναι τεράστια λοιπόν, χαρίζει την Άνοιξη όπως και όπου και αν αποτυπωθεί !

από κάτω από: Άνοιξη | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μπορεί να είναι χάρτινες αλλά είναι ανοιξιάτικες!!

Η γιορτή της Μητέρας

Μάι 201913

Πέρασε και για φέτος η Γιορτή της μητέρας. Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες!! Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι γιορτάζουν κάθε μέρα από τη στιγμή που μας γεννάνε!!  Η γλυκιά πρόταση “Σ’ αγαπώ Μαμά”  πρέπει να ακούγεται, έστω  να διαβάζεται, κάθε μέρα  μέσα στο σπίτι. Γιαυτό και εμείς φτιάξαμε την περασμένη Παρασκευή, εκτός από την ευχετήρια καρτούλα και ένα μαγνητάκι καρδιά!!

από κάτω από: Άνοιξη | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η γιορτή της Μητέρας

21/6/1913: Ο Ελληνικός Στρατός καταλαμβάνει το Κιλκίς.
O Ελληνικός στρατός μετά από σφοδρές μάχες στα χωριά Σκρα και Λαχανά εισέρχεται στην πόλη εκδιώχνοντας τους Βούλγαρους.

21/6/: Θερινό Ηλιοστάσιο
Στις 21 Ιουνίου είναι η μεγαλύτερη μέρα του χρόνου και η πρώτη επίσημη ημέρα του Καλοκαιριού. Η μέρα αυτή είναι γνωστή ως Θερινό Ηλιοστάσιο. Ο ήλιος στέκεται στο βορειότερο σημείο του ουρανού, έτσι όπως τον βλέπουμε και από τη χώρα μας. Από δω και πέρα, οι μέρες σιγά σιγά μικραίνουν και οι νύχτες μεγαλώνουν.