ρηγας φεραίοs

Ιστορία, ΤΠΕ, Γεωγραφία,νεοελληνική γλώσσα,μαθηματικά, εικαστικα

Γ. Στόχοι της δραστηριότητας

1. Ως προς το γνωστικό αντικείμενο

κύριος  διδακτικός στόχος είναι οι μαθητές να γνωρίσουν τις δύο αυτές εξέχουσες προσωπικότιτες του νεοελληνικού διαφωτισμού.

Να κατανοήσουν τις διαφορές στη σκέψη και την πράξη τους.

Να μαθουν για τη συνεισφορά τους στην προετοιμασια της Eπανάστασης του 1821.

Ο Ρηγας Βελεστινλής και ο Αδαμάντιος Κοραης θεωρούνται οι δύο εκπρόσωποι του Διαφωτισμού που επηρέασαν περισσοτέρο τον Ελληνισμό.Τα έργα του Ρηγα συνετέλεσαν άμεσα στην ιδεολογική προετοιμασια της  Επανάστασης του 1821,ενώ τα αντιστοιχα του Κοραή εμμεσα.Ο μαρτυρικος μάλιστα θάνατος του Ρηγα τον κατέταξε ανάμεσα στους ήρωες  του εθνικοαπελευθερωτικού αγώνας, που ξεκίνησε μετά από είκοσι τρία χρόνια.

2. Ως προς τη χρήση των νέων τεχνολογιών

Οι ΤΠΕ σήμερα δίνουν  νέες δυνατότητες στους μαθητές οπως:

-να εξοικεωθούν με το ενεργητικό και διερευνητικό μοντέλο μάθησης.

-να αποκτήσουν δεξιότητες συνεργατικής  μάθησης

.-να προσεγγίσουν τις ΤΠΕ ως εργαλεία και πηγές μάθησης .

-να εξασκηθούν στην αναζήτηση και αξιολόγηση της πληροφόριας μέσω του Διαδίκτυου.Εξοικειωση  των παιδιών με τους κανόνες χρήσης και λειτουργίας του cmap Τools.

3. Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία

Nα αναπτύξουν οι μαθητές πνεύμα και δεξιότητες  συνεργασίας,επικοινωνιας και διερευνητικής μάθησης.Να παρατηρούν,να μελετούν και να συμπεραίνουν.Να καλλιεργήσουν αναλυτική και συνθετική ικαότητα.Να κατανοούν ιστορικές έννοιες.

Ε. 3 Περιγραφή δραστηριότητας

Με αφορμή αυτό το μάθημα με τη χρήση του λογισμικού cmap Tools θα γίνει ανίχνευση των ιδεών που προυπάρχουν στους μαθητές πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα με την βοήθεια του εννοιολογικού χάρτη. Ταυτόχρονα διδάσκονται τη χρήση του. Εργάζονται με το ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 1.

Ε. 4 Φύλλα εργασίας

Δημιουργούμε εννοιολογικό χάρτη ο οποίος δίνει πληροφορίες για το ποιός είναι ο Ρήγας Φερραίος και ποιός ο Αδαμάντιος Κοραής, ποιά ήταν τα έργα τους και ποιά η συμβολή τους στην απελευθέρωση της πατρίδας μας και ποιό το τέλος αυτών των πολύ σημαντικών προσωπικοτήτων του έθνους.

ρηγας φεραίοs