To σχολικό έτος 2014-2015 ,είχα την ευκαιρία να παρακολουθήσω το σεμινάριο με θέμα “Ψηφιακή Ξενόγλωσση τάξη στην πράξη“το οποίο διοργανώθηκε από τη Σχολική Σύμβουλο ΠΕ05 Κρήτης κ.Ιωαννίδου Αικατερίνη και το Σχολικό Σύμβουλο ΠΕ 07 Κρήτης κ. Τηλαβερίδη Δημήτριο.

Με αφορμή αυτό το γεγονός αποφάσισα να επιχειρήσω την εφαρμογή  στην πράξη κάποιων προτάσεων που παρουσιάστηκαν στο σεμινάριο (Moodle) έχοντας πάντα σκοπό να γίνει το μάθημα των Γαλλικών πιο ενδιαφέρον για τους μικρούς  μαθητές του Δημοτικού Σχολείου.Δημιούργησα λοιπόν μια άλλη ιστοσελίδα στο Weebly  jemamuse.weebly.com  η οποία προσπαθεί να αποτελέσει ένα κίνητρο ενδιαφέροντος για τη γαλλική γλώσσα και το γαλλικό πολιτισμό γενικότερα.Οι μικροί μαθητές μπορούν να βρουν γαλλικά τραγούδια,παιχνίδια,πληροφορίες σχετικά με τη Γαλλία,λεξιλόγιο που έχουν διδαχτεί,καθώς επίσης και δημιουργίες συμμαθητών τους από άλλα σχολεία στα οποία εργάστηκα παράλληλα κατά τη διάρκεια του  ίδιου  έτους.Τέλος οι μαθητές μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου μέσω μίας  φόρμας εκφράζοντας την άποψη και τα σχόλια τους.Γνωρίζοντας ότι το- je m’ amuse – είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο,θα ήθελα να ευχαριστήσω τους μαθητές μου για το ενδιαφέρον και τον ενθουσιασμό τους.

Wordle: moodle

h                                                                               Bonne année à tous avec beaucoup d’amour, de bonne santé,  d’espoir et de succès.

Que cette année soit plus créative, que les visages soient plus souriants, que les coeurs soient plus chauds.

vidéo