Δ΄ ΤΑΞΗ 1ου ΔΗΜ. ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΘΑΣΟΥ : ΤΑΠΕΡΙΣΤΑΣ

ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΑΠΕΡΙΣΤΑΣ

Δ΄ ΤΑΞΗ

1Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΑΣΟΥ

Η Δ΄ Τάξη του 1ου Δημ. Σχ. Θάσου , τη σχολική χρονιά 2023-2024 εργάστηκε για την υλοποίηση της δράσης «Ταπερίστας 2023» ,με πολλές δραστηριότητες, εργασίες ,ενημερώσεις κ.λ.π

Διερευνήσαμε με ερωτηματολόγια και καταγράψαμε τις καθημερινές συνήθειες των μαθητών σχετικά με το πρωινό στο σχολείο , αν το προετοιμάζουν σπίτι ή το προμηθεύονται από καταστήματα, φούρνους , σούπερ μάρκετ, εφόσον το σχολείο μας δεν διαθέτει κυλικείο και πως το μεταφέρουν στο σχολείο.

Ορίσαμε αρχικά μια μέρα την εβδομάδα τουλάχιστον σχολικού δεκατιανού που να είναι σπιτικό, σε ταπεράκι και με κάποια τοπικά προϊόντα της Θάσου , όπως μέλι , ελιές και φρούτα. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και αυτό έγινε καθημερινότητα . Κάποιες φορές βραβεύσαμε και τα πιο ευφάνταστα δεκατιανά !!!

Συνεργαστήκαμε με το Κέντρο Διατροφικής Υποστήριξης Μεταβολίζω . Η διατροφολόγος μας δέχτηκε στο χώρο της , ενημέρωσε τα παιδιά για την αξία του δεκατιανού , την κατανάλωση τοπικών προϊόντων , αλλά και για τη μεταφορά του δεκατιανού σε ταπεράκι. Η διατροφολόγος ετοίμασε ένα πλούσιο πρωινό για τους μαθητές , που το απόλαυσαν στο χώρο της.

Επισκεφτήκαμε τον Μελισσοκομικό συνεταιρισμό Θάσου , μάθαμε πως παράγεται και συσκευάζεται το μέλι Θάσου. Επισκεφθήκαμε τον Ελαιουργικό Συνεταιρισμό Πρίνου Θάσου και σταθήκαμε πολύ τυχεροί αφού είδαμε όλη τη διαδιακασία παραγωγής λαδιού . Ζωγραφίσαμε με την βοήθεια εικαστικού , κλαδιά ελιάς και  φρούτα  τα  «Φρουτένια καλέσματα» με τα οποία συμμετέχουμε στον πανελλήνιο διαγωνισμό αφίσας : Βιώσιμη τροφή – Βιώσιμος πλανήτης.

Γράψαμε παραμύθι «Το μάθημα του κ. Αδιαφοράκη» με θέμα τη διατροφή  και με αυτό συμμετέχουμε σε πανελλήνιο διαγωνισμό συγγραφής παραμυθιού. Επισκεφθήκαμε το μουσείο ελιάς και το μουσείο μελιού στη Θάσο και είδαμε την εξέλιξη στην παραγωγή των τοπικών μας προϊόντων.  Πήγαμε στις Σέρρες στο Μουσείο παγωτού και ετοιμάσαμε το δικό μας παγωτό.

Οργανώσαμε εκδρομή σε φάρμα βιολογικών προϊόντων στην Κερκίνη. Μας ενημέρωσε  οδοντίατρος για τη σχέση διατροφής  και δοντιών .Συνδεθήκαμε διαδικτυακά και παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα «Μπορούμε από το σχολείο» που αφορά την σπατάλη φαγητού. Συνδεθήκαμε διαδικτυακά με το Δημ.Σχ. Μεσόγης Πάφου και ανταλλάξαμε σκέψεις , και ιδέες για τα προγράμματα μας της διατροφής και του σχολικού δεκατιανού. Ετοιμάσαμε θεατρική παράσταση από το βιβλίο της Μαρίας Σβορώνου  «Δεν τρώμε ότι μας σερβίρουν» Φτιάξαμε σουπλά , αναρτήσαμε τις δράσεις μας σε bloggs.

Καταγράψαμε με ερωτηματολόγια τις  συνήθειες των μαθητών ως προς το δεκατιανό τους , μετά από όλες τις δράσεις που πραγματοποιήσαμε , παίρνοντας πολύ θετικά αποτελέσματα. Δημιουργήσαμε έντυπο βιβλιαράκι με όλες τις δράσεις μας για τους μαθητές της τάξης μας.

νατασα12 ΕΛΙΑ1 ΜΕΛΙ ΣΕΒΑ1 ΣΟΥΠΛΑ2 νατασα5

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο