Βραβείο Καλύτερης Μαμάς (Β1 και Β2 Τάξη, 24ο Δ.Σ. Ιωαννίνων, Σχ. έτος 2017-2018)

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β1 και Β2 Τάξης του Δ.Σ. Πεδινής πληκτρολόγησαν και μορφοποίησαν στον επεξεργαστή κειμένου LibreOffice Writer ένα βραβείο με αφορμή την Γιορτή της Μητέρας στα πλαίσια της υποενότητας «Δημιουργώ με τον κειμενογράφο» (Ενότητα: «Γνωρίζω, δημιουργώ και εκφράζομαι με τις Τ.Π.Ε.»).

Οι μαθητές είναι ήδη εξοικειωμένοι με τη δημιουργία και πληκτρολόγηση εγγράφου καθώς και με τη μορφοποίηση κειμένου (μέγεθος, χρώμα, τύπος γραμματοσειράς, έντονα και πλάγια γράμματα, υπογράμμιση, κλπ.).

Ακολουθούν τα βραβεία των μαθητών της Β1 Τάξης:

Δείτε το στο slideshare.net

Ακολουθούν τα βραβεία των μαθητών της Β2 Τάξης:

Δείτε το στο slideshare.net
Κατηγορίες: Β Τάξη, Σχολικό έτος 2017-2018, Σχολικό έτος 2017-2018 | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Ο Άγιος Βασίλης (Β Τάξη – 24ο Δ.Σ. Ιωαννίνων)

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β1 και Β2 Τάξης του 24ου Δ.Σ. Ιωαννίνων, στα πλαίσια της υποενότητας «Δημιουργώ και εκφράζομαι με τη Ζωγραφική» (Ενότητα: «Γνωρίζω, δημιουργώ και εκφράζομαι με τις ΤΠΕ»), σχεδίασαν στο λογισμικό ζωγραφικής Tux Paint έναν Άι-Βασίλη και ευχήθηκαν “Καλή χρονιά”.

Γενικός σκοπός της δραστηριότητας είναι η χρήση γεωμετρικών σχημάτων για τη δημιουργία μιας ζωγραφικής σύνθεσης και η προσθήκη κειμένου στη σύνθεση αυτή. Οι μαθητές αναλύουν μία ζωγραφική σύνθεση σε απλούστερα γεωμετρικά σχήματα (γραμμή, κύκλος, τετράγωνο, τρίγωνο, κλπ). Ταυτόχρονα, εξερευνούν και ανακαλύπτουν τις δυνατότητες του λογισμικού Tux Paint (μεγάλη ποικιλία σε πινέλα, μαγικά, κλπ.). Τέλος, προσθέτουν κείμενο στη ζωγραφιά τους εφαρμόζοντας όλους τους κανόνες πληκτρολόγησης που έχουν διδαχθεί (αλλαγή γλώσσας, εναλλαγή κεφαλαίων – μικρών γραμμάτων, τονισμός λέξεων).

Απολαύστε το βίντεο της Β1 Τάξης:

Απολαύστε το βίντεο της Β2 Τάξης:

Κατηγορίες: Β Τάξη, Γενικά, Σχολικό έτος 2017-2018, Σχολικό έτος 2017-2018 | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Χριστουγεννιάτικες εργασίες (Γ2 Τάξη – 24ο Δ.Σ. Ιωαννίνων)

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ2 Τάξης του 24 ου Δ.Σ. Ιωαννίνων πληκτρολόγησαν και μορφοποίησαν στον επεξεργαστή κειμένου LibreOffice Writer τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα στα πλαίσια της υποενότητας «Δημιουργώ με τον κειμενογράφο» (Ενότητα: «Γνωρίζω, δημιουργώ και εκφράζομαι με τις Τ.Π.Ε.»).

Οι μαθητές είναι ήδη εξοικειωμένοι με τη δημιουργία και πληκτρολόγηση εγγράφου καθώς και με τη μορφοποίηση κειμένου (μέγεθος, χρώμα, τύπος γραμματοσειράς, στοίχιση, κλπ.).

Ακολουθούν οι εργασίες των μαθητών και μαθητριών:

Δείτε το στο slideshare.net
Κατηγορίες: Γ Τάξη, Σχολικό έτος 2017-2018, Σχολικό έτος 2017-2018 | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Βραβείο Καλύτερης Μαμάς (BΤάξη – 24ο Δ.Σ. Ιωαννίνων)

Ακολουθούν τα βραβεία των μαθητών της Β1 Τάξης:

Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη Β1 Τάξη

Ακολουθούν τα βραβεία των μαθητών της Β2 Τάξης:

Β2 Τάξη Β2 Τάξη Β2 Τάξη Β2 Τάξη Β2 Τάξη Β2 Τάξη Β2 Τάξη Β2 Τάξη Β2 Τάξη Β2 Τάξη Β2 Τάξη Β2 Τάξη Β2 Τάξη Β2 Τάξη Β2 Τάξη Β2 Τάξη

Κατηγορίες: Β Τάξη, Γενικά, Σχολικό έτος 2016-2017, Σχολικό έτος 2016-2017 | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Βραβείο Καλύτερης Μαμάς (Γ Τάξη – Δ.Σ. Πεδινής)

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ1 και Γ2 Τάξης του Δ.Σ. Πεδινής πληκτρολόγησαν και μορφοποίησαν στον επεξεργαστή κειμένου LibreOffice Writer ένα βραβείο με αφορμή την Γιορτή της Μητέρας στα πλαίσια της υποενότητας «Δημιουργώ με τον κειμενογράφο» (Ενότητα: «Γνωρίζω, δημιουργώ και εκφράζομαι με τις Τ.Π.Ε.»).

Ακολουθούν τα βραβεία των μαθητών της Γ1 Τάξης:

Γ1 Τάξη Γ1 Τάξη Γ1 Τάξη Γ1 Τάξη Γ1 Τάξη Γ1 Τάξη Γ1 Τάξη Γ1 Τάξη Γ1 Τάξη Γ1 Τάξη Γ1 Τάξη Γ1 Τάξη Γ1 ΤάξηΓ1 ΤάξηΓ1 ΤάξηΓ1 ΤάξηΓ1 Τάξη

Ακολουθούν τα βραβεία των μαθητών της Γ2 Τάξης:

Γ2 Τάξη Γ2 Τάξη Γ2 Τάξη Γ2 Τάξη Γ2 Τάξη Γ2 Τάξη Γ2 Τάξη Γ2 Τάξη Γ2 Τάξη Γ2 Τάξη Γ2 Τάξη Γ2 Τάξη Γ2 Τάξη Γ2 Τάξη Γ2 Τάξη Γ2 Τάξη Γ2 Τάξη

Κατηγορίες: Γ Τάξη, Σχολικό έτος 2016-2017 | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο