Από το 4ο ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΣΤΗ ΣΥΡΟ- ΤΠΕ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Στόχος μας είναι λόγω των αναλυτικών προγραμμάτων να ενθαρρύνουμε τους μαθητές να εστιάσουν στο διακείμενο και τον αναστοχασμό, δημιουργώντας κατ’ αυτό τον τρόπο μια μαθητοκεντρική τάξη και αναδιαμορφώνοντας το στερεότυπο πρόγραμμα σπουδών .

Γίνεται λοιπόν κατά μεγάλο μέρος εργασία του μαθητή, να βρει και να εξηγήσει τρόπους να λυθούν προβλήματα. Έτσι θα βοηθήσουμε τους μαθητές να αναπτύξουν μια διαφορετική θεώρηση και αντιμετώπιση για τα μαθηματικά ως ανοικτό πεδίο γνωστικής διερεύνησης και κριτικού αναστοχασμού.

Αλλά όπως ισχυρίζεται και ο Goldenberg, P. (1999), σ. 214

«Ακόμα κι αν η τεχνολογία είναι προσεκτικά επιλεγμένη ώστε να υποστηρίξει τους στόχους σειράς μαθημάτων , δεν μπορεί έτσι απλά να «προσγειωθεί» σε μία δομή που έχει σχεδιαστεί χωρίς πρόβλεψη για τη χρήση της.

Η διδακτική, η ύλη και η τεχνολογία πρέπει να έχουν νόημα μαζί, ως σύνθεση »

κατάλογος