Οδηγίες προς ηλεκτρονικούς “σέρφερ”

Μαρ 20143

Η περιπλάνηση στο Διαδίκτυο είναι μια ευχάριστη και συχνά εποικοδομητική δραστηριότητα. Στα ηλεκτρονικά μονοπάτια, όμως, παραμονεύουν πολλοί κίνδυνοι. Για να δούμε 10 τρόπους που μας θωρακίζουν απέναντι σε κάθε λογής ηλεκτρονικές απειλές, ή αλλιώς τον Δεκάλογο του “έξυπνου σέρφερ”.

1. δεν ανοίγουμε ηλεκτρονικά μηνύματα από άγνωστους αποστολείς
  2. αποφεύγουμε ύποπτες ιστοσελίδες (π.χ. παράθυρα που ανοίγουν αυτόματα και μας ζητούν να συμφωνήσουμε σε οτιδήποτε)
  3. εγκαθιστούμε στον υπολογιστή μας  πρόγραμμα εναντίον των ιών, το οποίο φροντίζουμε να ενημερώνουμε
  4. ενεργοποιούμε το τείχος προστασίας (firewall), ώστε να αποτρέψουμε μη εξουσιοδοτημένα άτομα να αποκτήσουν πρόσβαση στον υπολογιστή μας
  5. αποφεύγουμε την εγκατάσταση εκτελέσιμων αρχείων με την κατάληξη exe στον υπολογιστή μας, εκτός κι αν εμπιστευόμαστε την προέλευσή τους
  6. αποφεύγουμε διαδικτυακές συζητήσεις με αγνώστους και κυρίως δεν συμφωνούμε ποτέ να συναντήσουμε κάποιο “φίλο” που γνωρίσαμε στο f/b ή σε κάποια άλλη σελίδα κοινωνικής δικτύωσης
  7. δεν ανεβάζουμε φωτογραφίες που ενδέχεται να μας εκθέσουν
  8. δεν δίνουμε προσωπικά στοιχεία, είτε δικά μας, είτε των φίλων μας, σε οποιονδήποτε συναντούμε σε δωμάτια συνομιλίας (chat rooms)
  9. δεν απαντάμε σε ηλεκτρονικά μηνύματα τραπεζών που μας ζητούν τον αριθμό και το pin της πιστωτικής μας κάρτας
  10. χρησιμοποιούμε το internet με μέτρο, συνδυάζοντάς το με εναλλακτικές δραστηριότητες, όπως αθλητισμό, μουσική, θέατρο, κ.α

Παγιδευμένοι στον ιστό

Μαρ 20143

Κάθε κοινωνία προκειμένου να επιβιώσει στο πέρασμα του χρόνου κοινωνικοποιεί τα μέλη της, μαθαίνει δηλαδή σε αυτά τον πολιτισμό της (ήθη, έθιμα, αξίες, παραδόσεις, κλπ).  Αυτή την τόσο σημαντική διαδικασία  αναθέτει σε κοινωνικές ομάδες και θεσμούς, όπως η οικογένεια, το σχολείο, η θρησκεία, τα ΜΜΕ, κ.α.

Τι συμβαίνει όμως όταν ένα από τα δημοφιλέστερα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, το Internet,  μονοπωλεί την κοινωνικοποίηση των νέων;  Ποιες συνέπειες έχει στη ζωή των εθισμένων “σέρφερ” η πολύωρη ενασχόλησή τους σε διαδικτυακές δραστηριότητες;  Επιστημονικές έρευνες κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου, καθώς αυτή η σχετικά νέα μορφή εξάρτησης έχει αποδειχτεί εξαιρετικά επιζήμια για την υγεία (σωματική και ψυχική) και την κοινωνική ζωή των θυμάτων της. Ένας χρόνια εξαρτημένος από το Διαδίκτυο παύει σταδιακά να είναι λειτουργικός. Παραμελεί την ατομική του υγιεινή, ενδέχεται να εγκαταλείψει το σχολείο και συγκρούεται συχνά με τους γονείς του. Η εικονική πραγματικότητα γίνεται σιγά σιγά ο δικός του αληθινός κόσμος,  στον οποίο οι online επαφές και οι συνομιλίες σε chat rooms και σελίδες κοινωνικής δικτύωσης υποκαθιστούν πλήρως κάθε άμεση, προσωπική επαφή.  Εκτεθειμένος έτσι στην απόλυτη επιρροή ενός και μόνο μέσου μετατρέπεται αργά ή γρήγορα σε δημιούργημά του, με τον τρόπο ντυσίματος και το λεξιλόγιο του να αντανακλούν συχνά την τυφλή ταύτιση του με avatar ή άλλες ψηφιακές φιγούρες.

Υπάρχει “έξοδος κινδύνου” από αυτόν τον ψηφιακό εφιάλτη; Είναι εφικτή η διαδικτυακή απεξάρτηση; Εδώ οι  υπόλοιποι φορείς κοινωνικοποίησης και κυρίως η οικογένεια θα πρέπει να αναλάβουν δράση . Σε μια κοινωνία όπου οι γονείς ελέγχουν σε καθημερινή βάση τον χρόνο που ξοδεύουν τα παιδιά τους στο Internet και εμπλουτίζουν το πρόγραμμά τους με εναλλακτικές δραστηριότητες (αθλητικές, πολιτιστικές, κ.α), όπου τα σχολεία καλλιεργούν στάσεις ορθής χρήσης της τεχνολογίας μέσα από την καθημερινή διδακτική πράξη , οι πιθανότητες κρουσμάτων διαδικτυακού εθισμού μειώνονται δραστικά.

Κεφάλαιο 5 – Κοινωνικοποίηση

Σεπ 20133

Υλικό σχετ. με δραστηριότητα 5.3, σελ. 39 σχολικού βιβλίου

koinonik_protoporoi

Κεφάλαιο 10_Οι λειτουργίες του κράτους

Σεπ 20132

Κρυπτόλεξο και αντιστοίχιση στα βασικότερα σημεία του κεφαλαίου chapter10

Europol εναντίον διασυνοριακής εγκληματικότητας

Δεκ 20122

Το ακόλουθο link ανοίγει τον οδηγό της Europol για τον διασυνοριακό εντοπισμό κακοποιών και την εξάρθρωση εγκληματικών κυκλωμάτων με διεθνή δράση

europeaninvestigator-greece

Η “εξέλιξη” του ανθρώπινου είδους

Δεκ 20121

Τα τρία σύμβολα των ιδεολογικών μας μεταπτώσεων..

μια πικρή αλήθεια

Σε έξαρση η εγκληματικότητα

Δεκ 20121

“Οι κοινωνίες έχουν τους εγκληματίες που τους αξίζουν” υποστήριζε τον προηγούμενο αιώνα ένας εκ των οπαδών της γαλλικής κοινωνιολογικής σχολής, o Gabriel Tarde. Ένα συμπέρασμα που επαληθεύεται στην σύγχρονη ελληνική κοινωνία. Η παρατεταμένη οικονομική κρίση, τα πολιτικά αδιέξοδα και ένα κλίμα απόγνωσης που καλλιεργείται από τα ΜΜΕ αποτελούν πρόσφορο έδαφος για την αύξηση εγκλημάτων με οικονομικά κίνητρα.

Σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία της ΕΛ.ΑΣ για την εγκληματικότητα το Α΄εξάμηνο 2012, οι ανθρωποκτονίες με στόχο τη ληστεία σημείωσαν αύξηση κατά 50% σε σχέση με το αντίστοιχο εξάμηνο του προηγούμενου έτους. Επίσης καταγράφηκαν 1.457 περισσότερες κλοπές και διαρρήξεις σε σπίτια, καθώς και η προτίμηση των κακοποιών στις τσέπες των επιβατών μέσων μαζικής μεταφοράς όπου καταγγέλονται 8 κρούσματα κατά μέσο όρο την ημέρα.

Οι στατιστικοί πίνακες ανά Αστυνομική Διεύθυνση βρίσκονται στην ιστοσελίδα: http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=18342&Itemid=52&lang=&lang=

Ακολουθεί σχετικό απόσπασμα από συνέντευξη του εγκληματολόγου Α. Τσιγκρή στον Σκάι