Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας 2017

HIS[TOI]RES

MÉ[MOI]RES

Tο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος και η Υπηρεσία Συνεργασίας και Μορφωτικής Δράσης της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Ελλάδα, σε συνεργασία με τις γαλλόφωνες Πρεσβείες στην Ελλάδα, διοργανώνουν διαγωνισμό ανοικτό προς όλα τα σχολικά Ιδρύματα (δημόσια και ιδιωτικά).

Ο φετινός διαγωνισμός καλεί τους μαθητές δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων της χώρας να εργαστούν γύρω από το θέμα της αφήγησης και της μνήμης!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας 2017

Dimitra & Jean C2

Wordle: famille

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Dimitra & Jean C2

ΕΝΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΔΗΜΟΥ ΧΑΝΙΩΝ

AFISA-ekdilosi-1-fevrouariou-2.docx

Ευχόμαστε καλή χρονιά και καλή πρόοδο σε όλα τα παιδιά .

Ζούμε σε δύσκολες μέρες, με την αγωνία του τί χειρότερο θα φέρει η αυριανή μέρα, το φόβο μήπως σταθούμε ανεπαρκείς απέναντι στα παιδιά μας και όχι από δική μας αμέλεια και βλέποντας πλέον ξεκάθαρα τον προσανατολισμό της Πολιτείας  προς την υποβάθμιση της παροχής δημόσιας δωρεάν παιδείας, υγείας και πρόνοιας.

Πιστεύουμε οτι οι γονείς και η οικογένεια γενικότερα, είναι το δυναμικότερο κομμάτι της κοινωνίας και ενωμένοι μπορούμε να υπερασπιστούμε τα παιδιά μας και να διαφυλάξουμε το μέλλον τους. Καλούμε όλους τους γονείς να αγκαλιάσουν τους Συλλόγους Γονέων, να συμμετέχουν ενεργά και να είναι σε άμεση επαφή με την Ενωση Γονέων.

Πέρα από διαπιστώσεις, διαμαρτυρίες και καταγγελίες προγραμματίσαμε για το 1ο δίμηνο του 2014:

• ΗΜΕΡΙΔΑ  για τους ΓΟΝΕΙΣ το ΣΑΒΒΑΤΟ  1/2/2014  στο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ  στις 18.00.

Θέμα: ΕΞΑΡΤΗΣΙΟΓΟΝΕΣ ΟΥΣΙΕΣ και ΕΦΗΒΟΙ                                 (αλκοόλ, κάπνισμα, ναρκωτικά).

Μας αφορά όλους; Κινδυνεύει και το δικό μου το παιδί; Γιατί οι ουσίες δρουν διαφορετικά στον έφηβο από ότι στον ενήλικα; «Λίγο κρασάκι δεν πειράζει!»; Υπάρχουν αθώες ουσίες; Τι συμβαίνει γύρω μας;

Θα ακολουθησει συζητηση.

• ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ για ΓΟΝΕΙΣ  σε συνεργασία με το ΕΚΑΒ, το  ΣΑΒΒΑΤΟ 8/2/2014  στις 17.ΟΟ  στο χώρο του πρώην ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟΥ ΧΑΝΙΩΝ κοντά στο ΜΑΙΧ.

Ενα πρόγραμμα 4 ωρών που θα περιλαμβάνει οδηγίες για την αντιμετώπιση εκτάκτων καταστάσεων σε θέματα υγείας όπως: Αλλεργική κρίση, κρίση άσθματος, επιληπτική κρίση, πρώτες βοήθειες σε μικροατυχήματα (έγκαυμα, διάστρεμμα, κάταγμα), και εξάσκηση σε ομοιώματα για καρδιοαναπνευμονική αναζωογόνηση.

Για να παρακολουθήσετε το πρόγραμμα δηλώσετε συμμετοχή  έως 5/2/2014 στα τηλέφωνα :

ΜΑΛΑΝΔΡΑΚΗ ΣΟΦΙΑ   6944693365  sofiamalandraki@gmail.com

ΓΚΟΥΛΟΥΣΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ  6943481453 greg16glss@hotmail.com

Eαν υπάρχει ενδιαφέρον θα επαναληφθεί.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

ΕΝΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΔΗΜΟΥ ΧΑΝΙΩΝ

AAFISA-ekdilosi-1-fevrouariou-2.docxγαπητοί γονείς

Ευχόμαστε καλή χρονιά και καλή πρόοδο σε όλα τα παιδιά .

Θα ακολουθησει συζητηση.

ΜΑΛΑΝΔΡΑΚΗ ΣΟΦΙΑ   6944693365  sofiamalandraki@gmail.com

ΓΚΟΥΛΟΥΣΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ  6943481453 greg16glss@hotmail.com

Eαν υπάρχει ενδιαφέρον θα επαναληφθεί.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Καλημέρα κόσμε!