Οκτ 14

Διήμερο δράσεων της λέσχης μας

Σάββατο 18 Οκτωβρίου

Σάββατο πρωί:

unnamedΟι καθηγητές και μαθητές της λέσχης μας θα παρουσιάσουν το πρόγραμμα μας «Λέσχη μαθηματικής λογοτεχνίας» στο πνευματικό κέντρο Χανίων το Σάββατο 18 Οκτωβρίου και ώρα 10:30 με 12:00π.μ. συμμετέχοντας στην εκδήλωση “ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ” που διοργανώνει η  Πολιτιστική Εταιρεία Κρήτης και η «Πυξίδα της Πόλης» με συνδιοργανωτές σημαντικούς φορείς της πόλης.

Σάββατο Απόγευμα:

large_nknrYzV679SFJnKvK76Cr2srmi5

• Η λέσχη μας θα παρακολουθήσει την ταινία “PROOF”  στο Πνευματικό κέντρο Χανίων ώρα 19:10 – 21:00. Τιμή είσοδου:5€
  • Οι καθηγητές θα παρακολουθήσουν και την βραβευμένη ταινία «Μυστήρια της σκοτεινής ύλης»  ώρα 18:00- 19:00.  Όποιος μαθητής της λέσχης ενδιαφέρεται μπορεί να παρακολουθήσει και τις δύο ταινίες. Εμείς θα είμαστε εκεί λίγο πριν την έναρξη (και για τις δύο ταινίες) για να τον παραλάβουμε απ΄ τους γονείς του  (Η τιμή εισόδου είναι 5€ για όσες ταινίες δείτε την ίδια μέρα).

Πληροφορίες για την ταινία:

Κοινωνική 2005 | Διάρκεια: 100′

Αμερικανική ταινία, σκηνοθεσία Τζον Μάντεν με τους: Γκουίνεθ Πάλτροου, Άντονι Χόπκινς, Τζέικ Τζίλενχαλ, Χόουπ Ντέιβις

Η Κάθριν, πιστή κόρη ενός ιδιοφυούς μαθηματικού που πάσχει από σχιζοφρένεια, συντρίβεται από τον θάνατό του. Συγκρούεται με την “απούσα” μέχρι τώρα αδελφή της, ενώ ένας μαθητής του πατέρα της αναζητά στα χειρόγραφα του τελευταίου την επίλυση ενός σημαντικού μαθηματικού προβλήματος. Η συμβολή του θα είναι καταλυτική στην αποκάλυψη της “κληρονομιάς” του πατέρα προς την κόρη. Από το ομώνυμο θεατρικό έργο του Ντέιβιντ Όμπερν.

Κυριακή 19 Οκτωβρίου

Αφισα_Αστυνομικη λογοτεχνίαΟ κ. Τεύκρος Μιχαηλίδης

συγγραφέας του βιβλίου που φέτος διαβάζει η λέσχη μας

«Πυθαγόρεια Εγκλήματα», θα παρευρεθεί στο σχολείο μας την

Κυριακή 19 Οκτωβρίου και ώρα 11:00 με 13:00

για μια ομιλία με θέμα:

«Αστυνομική Λογοτεχνία»

Προσκεκλημένοι εκτός απο τους μαθητές της λέσχης μας είναι και οι γονείς τους.