ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΜΕ ΑΠΛΑ ΥΛΙΚΑ

Τρίτη, 13 Φεβρουάριος 2018 5:36 μμ |

ΣΗΜΕΔΦΡΦΔΦΑΔΦ ΔΦΚΑΔΦΣΛΔΦΛΣΔΦΚΑΛΦΑΦΞΔΦΞΑΞΔΦΚΛΞΔΚΛΦΞΑΦΗΞΦΗΑΗΔΦΗΔΦΑΔΣΦΔΞΔΦΚΛΑΔΦΞΛΑΔΞΛΞΦΑ΄ΦΑΔΣΞΚ

ΚΣΕ 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΛΑΡΙΣΑΣ

Κάτω από: Επιμόρφωση | Ιωάννης Μόκιας
Πέμπτη, 1 Ιούνιος 2017 7:45 μμ |

ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ

Τετάρτη, 31 Μάιος 2017 11:08 μμ |

Καλωσορίσατε στο ιστολόγιό μου….

ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ

Σάββατο, 22 Νοεμβρίου 2014 6:38 μμ |

Δευτέρα, 4 Οκτώβριος 2010 11:54 μμ |

ή στραβός έιν’ ο γιαλός..(Επιμόρφωση Β΄Επιπέδου)

Σάββατο, 19 Απρίλιος 2008 9:49 μμ |
  • «Ε, και; Αυτά είναι για σας τους νεότερους. Εμείς όπου να’ναι βγαίνουμε στη σύνταξη». Αυτή ήταν η αντίδραση του διευθυντή του σχολείου στην ανακοίνωση της έναρξης του προγράμματος για το δεύτερο επίπεδο της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στις ΤΠΕ.
  • Και οι νεότεροι/ες; Ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Βαρύθυμοι/ες κι απορροφημένοι/ες στις σκέψεις τους. Για τα φροντιστήρια του γιου-κόρης μαθητή/τριας, για το μηνιάτικο του γιου-κόρης φοιτητή/τριας, για τα δάνεια, για τους λογαριασμούς, πού να μείνει άδεια γωνιά στο νου να χωρέσει άλλη σκέψη. Σκέτη βουβαμάρα….

——————————

• Το μεσημέρι είμαι για καφέ στην πλατεία με καλούς συναδέλφους. Η κουβέντα ήρθε και στην επιμόρφωση. Κι η απορία τους εύλογη: Γιατί ρε Γιάννη, μας τραβολογούν καλοκαιριάτικα στη Λάρισα μες στο μεσημέρι με γεμάτα τετράωρα τρεις φορές τη βδομάδα; Χάθηκε το φθινόπωρο; Και τα κίνητρα; Γιατί να πάει ο/η συνάδελφος να επιμορφωθεί βάζοντας χρήματα από την τσέπη του/της, πληρώνοντας τη βενζίνη, τον καφέ, το κολατσό, τη στιγμή που άλλες κατηγορίες εργαζομένων επιμορφώνονται δωρεάν με όλα τα έξοδα πληρωμένα από την υπηρεσία;

———————

• Επικοινώνησα με την διευθύντρια του τοπικού ΕΠΑΛ που είναι επιμορφωτικό κέντρο για την Επιμόρφωση Α. Τη ρώτησα γιατί δεν κατάθεσε αίτηση για να γίνει ΚΣΕ Β. Έλαβα την αποστομωτική απάντηση:»Δεν θέλω ευθύνες. Κι αυτά που ανέλαβα ως τώρα, τα κάναν οι πληροφορικάριοι που έχω. Εγώ δεν ξέρω τίποτα».
  • Δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση το αν θα γίνει ΚΣΕ ένα δημόσιο ίδρυμα επαφίεται στην ανάλογη διάθεση των πληροφορικάριών του, οι οποίοι αποφασίζουν και διατάσσουν; Δεν θέλω να παραδεχτώ ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Φοβάμαι όμως ότι είναι η αλήθεια.
  • Κι ο/η διευθυντής τι ρόλο παίζει;
  • Άμα δεν θέλεις ευθύνες κυρά μου, γιατί έγινες διευθύντρια;

Διδασκαλία με ΤΠΕ

Τετάρτη, 9 Απρίλιος 2008 12:10 πμ |

….και εγεννήθη blog!

Τρίτη, 8 Απρίλιος 2008 11:42 μμ |

Καλώς ήρθατε στο προσωπικό μου ιστολόγιο. Το ΠΣΔ ετοίμασε το χώρο, τον ανακοίνωσε, άρχισα λοιπόν να το στήνω, ανοίγοντας ακόμη μια πόρτα στο διαδίκτυο. Πού ξέρεις; Όλο και κάποιος/α θα πέσει πάνω της να την ανοίξει. Κι ελπίζω να βρει αυτό που γυρεύει.