Αύγουστος 31, 2017

ΠΑΙΔΙΚΗ ΖΩΝΗ ΤΗΣ ΕΡΤ2

20170831_070554 20170831_070605 20170831_070607

Η Ολίβια και ο Ίαν είναι τα δυο παιδιά μιας τετραμελούς οικογένειας! Η Ολίβια είναι η μεγαλύτερη και διακατέχεται από το άγχος και την αγωνία να διατηρήσει όλα τα προνόμια της ηλικίας της! Η Ολίβια είναι σε μμια φάση της ανάπτυξης της που ταυτίζει το ύψος με την ηλικία! Ο πιο ψηλός άνθρωπος γίνεται, αυτομάτως, ο πιο μεγάλος! Με αυτήν την εσφαλμένη αντίληψη να την καταδιώκει, ζητάει από τον μικρότερο αδελφό της να πάψει να μεγαλώνει! Οποιαδήποτε μεταβολή στο ύψος, την πανικοβάλλει! Ζητάει από τον Ίαν να μην μεγαλώνει, πράγμα που είναι αδύνατο! Λειτουργεί με πονηριά και προσπαθεί να τον εξαπατήσει. Του λέει ότι αν μεγαλώσει σε ύψος και σε όγκο, δεν θα μπορεί να παίζει κρυφτό, να αγωνίζεται σε αγώνα μπειζ μπωλ και να κάνει ποδήλατο! Ο μικρός Ίαν πιστεύει την αδελφή του και πανικοβάλλεται! Προτού ακολουθήσει τις συστάσεις της αδελφής του( να μην μεγαλώσει δηλαδή!) συμβουλεύεται τον πατέρα του! Ο πατέρας καθησυχσζει τους φόβους του, αλλά αντιλαμβάνεται και τον φόβο που έχει η Ολίβια! Συζητά μαζί της και της εξηγεί ότι θα παραμένει η μεγάλη αδελφή κι αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ! Το ενδιαφέρον κομμάτι της ιστορίας είναι ότι ο ανταγωνισμός των δυο αδελφών στο οικογενειακό περιβάλλον, μεταφέρεται στο σχολείο! Εκεί, η Ολίβια περπατά με γόβες που την ψηλώνουν και έχει ν’ ανταγωνιστεί τους συμμαθητές της και όχι τον μικρότερο αδελφό της….