Αρχική » ΖΩΦΟΡΟΙ » ΠΑΛΙΕΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΠΑΛΙΕΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοτικο Σχολειο Ζωφόρων

Σκόρπιες μνήμες – Ασύνδετες αναμνήσεις,

Τσακισμένες φωτογραφίες και παλαιοί κώδικες επικοινωνίας.

Η ακαθόριστη μυρωδιά  του χαμένου παράδεισου των παιδικών μας χρόνων που δεν εξηγείται… απλά νιώθεται …και εξακολουθεί να εκφράζεται ως Νοσταλγία.

ΠΑΛΙΕΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Η μαθήτρια που κάθεται στη μέση στη πρώτη σειρά των κοριτσιών είναι η γιαγιά μου Ταμιωλάκη Αικατρίνη (Κατίγκω).

Πρόκειται για δύο φωτογραφίες από εκείνες που μεταφέρουν όχι μόνο μια εποχή αλλά και το ύφος της.
Πάντοτε το αυθεντικό αποτελούσε  στάση ζωής και αντίσταση. Η πρωτόγονη υφή των πραγμάτων.
Μαρτυρία πολύτιμη. Έκφραση εκπληκτική.

Δάσκαλος :
Μαθητές: ΜαρίναΤζανάκη, Βασιλική Τσικαλάκη,Καλιόπη Καραπιδάκη, Άννα Καραπιδάκη, Σοφία Σταράκη,
Ελένη Τζαγκαράκη, Νίκη Σταυρακαντωνάκη,

Τα πέτρινα χρόνια.
Δάσκαλος : Ιωάννης Φραγκιαδουλάκης.
Διακρίνονται οι μαθήτριες: Σταυρωτή Γ. Παπαδακάκη, Μαρία Ε. Παπαδακάκη, Άννα Κ.Σταυρακαντωνάκη, Μαρία Α.Σαπουτζάκη, Μαρία  και Όλγα Ι.Τζαγκαράκη, Ελένη Λ.Καλογεράκη, Ακριβή Α.Τσικαλάκη, Πόπη Ε.Σταυρακάκη, Αργυρώ Γ.Τσαγκαράκη, Σόνια Μ. Ταμιωλάκη, Κατερίνα Γ. Τσικαλάκη,Ελένη και Πόπη Ε Σταράκη. Κατερίνα Ι. Καμπιτάκη, Ειρήνη Ν. Σμυρνάκη κ.ά.
Μαθητές: Σάββας Ε. Τζαγκαράκης, Γιάννης Ε. καρπαθιωτάκης, Γεώργιος Κ. Σταυρακαντωνάκης, Μιχάλης Ν. Σμυρνάκης, Δημοστένης Α. Σαπουντζάκης κ.ά.

Ζωφόροι - Σχολικό Έτος 1968

Δάσκαλος ο κ. Χρονάκης.
Μαθητές : Γιάννης Καρπαθιωτάκης, Νίκος Καρπαθιωτάκης, Αριστείδης Τζαγκαράκης, Μιχάλης Χρονάκης, Σάββας Τζαγκαράκης, Γιώργος Σταυρακαντωνάκης, Δημήτης Παπαδακάκης, Μανόλης Καμπιτάκης, Κώστας Σταράκης, Βαγγέλης Τζαγκαράκης,  Γιάννης Τζαγκαράκης, Γιάννης Σταράκης, Γιώργος Ταμιωλάκης, Μανόλης Καραπιδάκης, Γιώργης  Τσικαλάκης, Γιώργης Ταμιωλάκης,
Μαθήτριες: Δέσποινα Παπαδακάκη, Μαρία Σταυρουλάκη, Ελένη Τζαγκαράκη, Πελαγία Παπαδακάκη, Θέκλα Καμπιτάκη, Σοφία Καρπαθιωτάκη, Μαρία Καραπιδάκη, Πόπη  Σταράκη, Μαρία Παπαδακάκη, Σταυρωτή Παπαδακάκη, Όλγα Τζαγκαράκη, Ελένη Σταράκη, Κατερίνα Τσικαλάκη, Αργυρώ Τζαγκαράκη, Πόπη Σταυρακάκη, Στέλα Καμπιτάκη, Μαρία Καραπιδάκη.

Δάσκαλος:  Ο κ.Στέλιος Πατεράκης.
Μαθητές: Αντώνης Τζαγκαράκης, Γιώργος Ταμιωλάκης, Μαθιός Παπαδακάκης, Γιώργης Σταράκης, Αντώνης καρπαθιωτάκης, Δέσποινα Παπαδακάκη, Μαρία Σταυρουλάκη, Γιώργης ζουλομιτάκης, Δημήτρης Παπαδακάκης, Μανόλης Μαρκουράκης, Γιώργης Συριγωνάκης, Ηρακλής Τσικαλάκης,  Αντώνης Σταυρακάκης, Μανόλης Ταμιωλάκης, Ελένη Τζαγκαράκη, Μαρία Συριγωνάκη, Πόπη Σταυρουλάκη, Δέσποινα Σταυρακάκη, Μαρίνα Μερκουράκη, Μαρία Ταμιωλάκη, Διαμάντω Ζουλομιτάκη, Βαγγελιώ Φραγκιαδουλάκη, Ρένα Τσικαλάκη, Γιώργης Καμπιτάκης,  Ντίνος Κακουλαντωνάκης, Νίκος Τσικαλάκης,  Γιάννης Τσικαλάκης, Γιώργης Σταυρακαντωνάκης, Νίκος Σταυρακαντωνάκης, Μανόλης Παπαδακάκης, Γιώργης Συριγωνάκης και Γιάννης Σταράκης.
Σχολικό έτος 1971. Εκδρομή στο Μοναστήρι της Αγκαράθου

Οι πολεμιστές με τα βάγια. Το μακρύτερο όπλο το φέρει ο γράφων.
Σχολικό έτος 1973-1974
Σχολικό έτος 1974-1975
Σχολικό έτος 1978
Σχολικό έτος 1983
Δάσκαλος κ. Στέλιος Πατεράκης.
Μαθητές : Γιάννης Δασκαλάκης, Γιώργης Ταμιωλάκης, Μαρίνα Καμπιτάκη, Κατερίνα Κακουλαντωνάκη, Αριστέα Συριγωνάκη, Μαρίνα Καμπιτάκη, Έλενα Καμπιτάκη, Αντωνία Συριγωνάκη, Χριστίνα Παπαδακάκη, Σήφης Τζαγκαράκης, Βαγγέλης Δασκαλάκης,Νεκτάριος Παπαδακάκης, Βαγγέλης καραπιδάκης, Γιωργης Παντερμαράκης, Μανόλης Τζαγκαράκης,Κωστής Τζαγκαράκης, Βαγγελιώ Δασκαλάκη, Αφροδίτη Παντερμαράκη, Στέλιος Ταμιωλάκης, Μανόλης Καμπιτάκης, Νίκος Μακριδάκης, Τζαγκαράκης, Μανώλης Καρπαθιωτάκης και Σοφία Μακριδάκη.
Μανόλης Παπαδακάκης, Νίκος και Γιώργης Σταυρακαντωνάκης, Γιάννης και Νίκος Τσικαλάκης . Σχ. έτος 1970
Μαθητικά χρόνια, μονάκριβα, φυλαγμένα σε βελούδινο κουτάκι
στη μέσα μεριά της καρδιάς μας,
με σεβασμό όπως τους αξίζει.
………