Οδηγίες σύνδεσης στην πλατφόρμα WEBEX

Οδηγίες σύνδεσης για υπολογιστή

Οδηγίες σύνδεσης για συσκευή Android (τάμπλετ ή κινητό)

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οδηγίες σύνδεσης στην πλατφόρμα WEBEX

Καλό Πάσχα

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλό Πάσχα

Αρχίζει η Μεγάλη Εβδομάδα

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αρχίζει η Μεγάλη Εβδομάδα

Κυριακή των Βαΐων

Σύμφωνα με το χριστιανικό εορτολόγιο καθιερώθηκε να ονομάζεται Κυριακή των ΒαΐωνΚυριακή του Λαζάρου ή Κυριακή Βαϊοφόρος) η προηγούμενη Κυριακή της εορτής της Ανάστασης.

Από την Κυριακή των Βαΐων αρχίζει ουσιαστικά η λεγόμενη Μεγάλη Εβδομάδα ή Εβδομάδα των Παθών. Κατά την ημέρα αυτή εορτάζεται η ανάμνηση της θριαμβευτικής εισόδου Tου Ιησού Χριστού στα Ιεροσόλυμα όπου, κατά τους συγγραφείς των Ιερών Ευαγγελίων, οι Ιουδαίοι Tον υποδέχθηκαν κρατώντας βάια ή βάγια (κλάδους φοινίκων) και απλώνοντας στο έδαφος τα ρούχα τους ζητωκραύγαζαν «Ὡσαννά, εὐλογημένος ὁ ἐρχόμενος ἐν ὀνόματι Κυρίου».

Κατά τους πρώτους αιώνες του Χριστιανισμού η εορτή της ανάμνησης αυτής τελούνταν μαζί με την ανάσταση του Λαζάρου. Αργότερα η δεύτερη μετατέθηκε κατά μία ημέρα πριν, το λεγόμενο Σάββατο του Λαζάρου.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κυριακή των Βαΐων

Εφαρμογή padlet

Η εφαρμογή Padlet είναι ένας τοίχος στον οποίο μπορούμε να ανεβάζουμε τις ζωγραφιές μας και τις κατασκευές μας. Πατήστε πάνω στην εικόνα και περιμένω να ανεβάσετε και τις δικές σας δημιουργίες.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εφαρμογή padlet

Περνάω δημιουργικά την ώρα μου

Υπάρχουν αρκετά πράγματα που μπορούμε να κάνουμε τώρα που μένουμε σπίτι. Παρακολούθησε τα παρακάτω βίντεο και προσπάθησε να τα κάνεις κι εσύ. Οι κατασκευές είναι απλές και μπορείς να χρησιμοποιήσεις πράγματα που βρίσκεις στο σπίτι.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Περνάω δημιουργικά την ώρα μου

2 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου

Την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου καθιέρωσε το Διεθνές Συμβούλιο Βιβλίων για την Νεότητα (IBBY), το 1966, την ημέρα των γενεθλίων του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν (2 Απριλίου 1805), με σκοπό να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και να προκαλέσει την προσοχή των μεγαλυτέρων στο παιδικό βιβλίο.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 2 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου

2 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα για τον Αυτισμό

Η Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού διεξάγεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, αρχής γενομένης από το 2008.  Σκοπός της είναι να ενημερώσει την παγκόσμια κοινή γνώμη για τον αυτισμό και τα βήματα που πρέπει να γίνουν για την ομαλή ένταξη των ατόμων με διάχυτη αυτιστική διαταραχή στην κοινωνία.

Ο όρος «αυτισμός» προέρχεται ετυμολογικά από τη λέξη «εαυτός» και υποδηλώνει την απομόνωση ενός ατόμου στον εαυτό του. Ο αυτισμός προσδιορίστηκε για πρώτη φορά το 1943 από τον ψυχίατρο Λίο Κάνερ στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο «Τζονς Χόπκινς» της Βαλτιμόρης. Την ίδια περίοδο, ο παιδίατρος Χανς Άσπεργκερ, περιέγραψε μία ηπιότερη μορφή της διαταραχής που είναι γνωστή ως Σύνδρομο Άσπεργκερ.

Περνώντας όμως στο σήμερα, πρέπει να κατανοήσουμε πως τα άτομα με αυτισμό έχουν διαφορετικό τρόπο σκέψης. Δεν έχουν ασθένεια.

Ο κόσμος πρέπει και οφείλει να μάθει

Ο αυτισμός δεν είναι ντροπή.. πρέπει να σταματήσει να είναι ταμπού.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 2 Απριλίου: Παγκόσμια ημέρα για τον Αυτισμό

Καλή Πρωταπριλιά!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλή Πρωταπριλιά!!

Μαθήματα από την τηλεόραση

Τις ανάγκες της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, τουλάχιστον σε ένα βαθμό, επιχειρεί να καλύψει η κυβέρνηση, επιστρατεύοντας το εργαλείο της ΕΡΤ για τη μετάδοση μαθημάτων σε μαθητές του Δημοτικού σχολείου. Μετά από επαφές που είχε η διοίκηση της ΕΡΤ με το υπουργείο Παιδείας, αποφασίστηκε η μετάδοση σειράς μαθημάτων, από τη συχνότητα της ΕΡΤ2.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, πρόκειται για μαθήματα, κατά κύριο λόγο μαθηματικά και γλώσσα, τα οποία θα μεταδίδονται στην πρωινή ζώνη της ΕΡΤ2 και θα έχουν συνολική διάρκεια, σε αυτή τη φάση τουλάχιστον, περί τη 1.30’ έως 2.00 ώρες την ημέρα. Το κάθε μάθημα θα έχει διάρκεια περίπου μισής ώρας, πρωτογενές υλικό, με δασκάλους από το δημόσιο σύστημα εκπαίδευσης. Σε αυτή τη φάση τα μαθήματα θα είναι εμπέδωσης και επανάληψης, με υλικό το οποίο θα παράγει το υπ. Παιδείας, με εξ ολοκλήρου δικές του υποδομές, καθώς η ΕΡΤ δεν είχε διαθέσιμο τεχνικό προσωπικό να διαθέσει.

Τα μαθήματα θα είναι διαθέσιμα από την ΕΡΤ στη συνέχεια, μέσω της ιστοσελίδας της και μέσω της υβριδικής ΕΡΤ- on demand στην οθόνη της τηλεόρασης.

Πηγή: augi.gr

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθήματα από την τηλεόραση