Διαφορετικότητα

Η διαφορετικότητα ως έννοια αρέσει σε όλους,στην πράξη όμως τα πράγματα θα ευχόμουν να γίνουν έτσι αλλά δυστυχώς δεν είναι . Η ευχή μου είναι να γίνουν.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διαφορετικότητα

Tο τελευταίο παρθένο δάσος

Τα δάση είναι γνωστό ότι προστατεύουν το περιβάλλον και επηρεάζουν το κλίμα όλου του πλανήτη. Είναι επίσης γνωστό ότι οι αυτόχθονες φίλες προσφέρουν πάρα πολλά με τισ γνώσεις τους στα βότανα στην ιατρική , καθώς και στην οικολογική χρήση των πλουτοπαραγωγικών πηγών.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Tο τελευταίο παρθένο δάσος

Κβαντικοί Υπολογιστές

Οι υπολογιστές σε λίγα χρόνια θα είναι τελείως διαφορετικοί,πολύ εύχρηστοι και λειτουργικοί με σκοπό την υποβοήθηση του εργαζόμενου ,μαθητή να παράγει το έργο του,χρησιμοποιώντας τον ως εργαλείο,που θα μπορεί να το μάθει μόνος του,χωρίς τη βοήθεια των ειδικών που  συνήθως  σε κοιτούν λυπημένα γιατί μπερδεύεσαι με τα βήματα και χάνεις  έτσι το σημαντικό που είναι η παραγωγή του έργου σου. Οι αλλαγές αυτές είναι πάρα πολύ κοντά μας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κβαντικοί Υπολογιστές

Πτυχία γονέων

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πτυχία γονέων

Η Ιαπωνία και οι άλλοι

Το βιοτικό επίπεδο μιας χώρας είναι αποτέλεσμα σωστών επιλογών, οικονομικής ανάπτυξης, σωστής διατροφής και καλής σχέσης πολίτη -κράτους, δηλ. θέματα Παιδείας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Ιαπωνία και οι άλλοι

Χαρταετοί!

Οι χαρταετοί πάντα θα μας συντροφεύουν την Αποκριά και την Καθαρά Δευτέρα, μαζί με τα παιδικά όνειρα και τις αγωνίες για το ψηλότερα και καλύτερα και περισσότερο,για να μην μας φύγει,για να μην μας περάσουν οι άλλοι ,για να μείνει περισσότερο ψηλά και τελικά στο διάβα των χρόνων έμεινε όλη αυτή η χαρά του ταξιδιού,η χαρά της ζωής.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χαρταετοί!

ηλεκτρομαγνητισμός

Στεφανάκης Γιάννης

Ηλεκτρομαγνητισμός.

Ο ηλεκτρομαγνητισμός είναι ένα φαινόμενο που εντυπωσιάζει με τις εφαρμογές του και ταυτόχρονα αποτελεί μυστήριο μέγα για τα παιδιά, όσον αφορά το πώς δημιουργείται και γιατί μόνο σε ορισμένα υλικά βρίσκουν εφαρμογές και γεννώνται οι θαυμαστές αυτές ιδιότητες.

Το ακόλουθο βίντεο θα μας λύσει κάποιες απορίες και θα κάνει ορατές τις φοβερές αυτές δυνάμεις https://www.youtube.com/watch?v=wurZUE9F-Ns

Ελπίζουμε να είναι χρήσιμο στη διδασκαλία του αντίστοιχου μαθήματος.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ηλεκτρομαγνητισμός

Διαβασμα και παιδια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διαβασμα και παιδια

Έθιμα Καθαρής Δευτέρας

Είναι γνωστό ότι διάφορες αποκριάτικες εκδηλώσεις που γίνονται αυτή την εποχή σε πολλά μέρη σχετίζονται, άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο, με πανάρχαια θρησκευτικά δρώμενα που ανάγονται στην αρχαιότητα.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έθιμα Καθαρής Δευτέρας

Καλημέρα κόσμε!