Το Γυμνάσιο Λ.Τ Κουφονησίου στο european school radio

19 Νοέμβριος 2014

Γεια σας από το Γυμνάσιο-Λυκειακές Τάξεις Κουφονησίων. Χαιρετούμε το european school radio απο τα όμορφα Κουφονήσια, τα όποια βρίσκονται στις Μικρές Κυκλάδες. Είμαστε η Β λυκείου και χαιρόμαστε πολύ που συμμετέχουμε σε αυτή την διοργάνωση.

Libretto

7 Δεκέμβριος 2012  Με ετικέτα ,

Libretto

La Traviata

7 Δεκέμβριος 2012  Με ετικέτα , ,

Η Τραβιάτα (Ιταλικά: “La traviata“, “Η παραστρατημένη“) είναι μία από τις πλέον περίφημες ιταλικές όπερες (μελόδραμα). Είναι όπερα σε τρεις πράξεις με κείμενο του Πιάβε και μουσική του Τζουζέπε Βέρντι. Πρωτοπαίχτηκε στη Βενετία το 1853. Το έργο μεταφράσθηκε και στη Γαλλική και ανεβάσθηκε στο “Λυρικό Θέατρο” στις 27 Οκτωβρίου του 1964 με εξαιρετική επιτυχία και υπό τον τίτλο “Βιολέττα“. Σε αργότερη παρουσίαση του έργου στο Θέατρο “Όπερα Κομίκ” αποδόθηκε με τον ιταλικό του τίτλο Λα Τραβιάτα.

Η υπόθεση του έργου δεν είναι άλλη από μια παράφραση με αρκετές όμως περικοπές του κλασσικού παγκοσμίου φήμης δράματος του Αλέξανδρου Δουμά “Η Κυρία με τας καμελίας”.