Τα λιμάνια της Ρόδου

Η πόλη της Ρόδου διαθέτει τρία λιμάνια.

Το λιμάνι ακριβώς έξω από τη Μεσαιωνική Πόλη της Ρόδου ονομάζεται Μανδράκι και πιθανολογείται ότι αποτέλεσε το κεντρικό λιμάνι της Ρόδου κατά την αρχαιότητα. Βρίσκεται κατά μήκος της οδού 7ης Μαρτίου, στο κέντρο της πόλης, ελλιμενίζονται τα μικρά πλοιάρια που συνδέουν την πόλη με άλλα μέρη του νησιού και τα μικρά νησιά.

Το άλλο λιμάνι, το τουριστικό αποτελεί το παλιό λιμάνι της πόλης, λειτουργεί ως λιμάνι προσέγγισης κρουαζιερόπλοιων. Είναι σε θέση να φιλοξενήσει ταυτόχρονα έως οκτώ κρουαζιερόπλοια με μέγιστο μήκος μέχρι 250 μ.

Το τρίτο λιμάνι της Ακαντιάς Ρόδου συνδέεται καθημερινά με τον Πειραιά, με ακτοπλοϊκά δρομολόγια που εκτελούνται με σύγχρονα, πολυτελή Επιβατηγά – Οχηματαγωγά πλοία (Ε/Γ-Ο/Γ). Παράλληλα συνδέεται με τη Κρήτη και τα Δωδεκάνησα ολόκληρο το χρόνο, ενώ τους θερινούς μήνες διενεργούνται καθημερινά δρομολόγια προς πολλά νησιά των Κυκλάδων.

Κατηγορίες: Γερμανικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα λιμάνια της Ρόδου

Γερμανικά τραγούδια

Ένα πολύ γνωστό γερμανικό τραγούδι που έβγαλε ο Andreas Bourani για το παγκόσμιο κύπελο ποδοσφαίρου που κέρδισε η Γερμανία το 2014.

Δείτε το στο slideshare.net
Κατηγορίες: Γερμανικά | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γερμανικά τραγούδια

Ηλιοβασίλεμα

Το ποίημα που ακολουθεί είναι το πρώτο μέρος του ομότιτλου ποιήματος του Κώστα Κρυστάλλη, το οποίο περιλαμβάνεται στη συλλογή O τραγουδιστής του χωριού και της στάνης (1893). O Κ. Κρυστάλλης, στηριζόμενος στην παράδοση των δημοτικών μας τραγουδιών και χρησιμοποιώντας τη γλώσσα και το ρυθμό τους, τραγουδά την άδολη ομορφιά της ελληνικής υπαίθρου και την αγνότητα των ανθρώπων του αγροτικού μόχθου.

Kώστας Κρυστάλλης

Κατηγορίες: Ποίηση | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ηλιοβασίλεμα

Ο σχολικός εκφοβισμός

Τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα, όλο και πληθαίνουν στα δελτία ειδήσεων και στις εφημερίδες οι αναλύσεις σε φαινόμενα σχολικής βίας και εκφοβισμού. Η βίαιη συμπεριφορά μέσα στο χώρο του σχολείου φαίνεται να αποτελεί σύνηθες φαινόμενο πια και στα ελληνικά σχολεία, με όλο και περισσότερους ανήλικους να εμπλέκονται σε περιπτώσεις βιαιοπραγιών, εντός και εκτός των σχολικών αιθουσών.

Μερικές περιπτώσεις όπου έχουμε εκδηλώσεις βίας στο σχολικό χώρο:

• Η σύσταση συμμοριών ανηλίκων
  • Οι ξυλοδαρμοί αδύναμων ή αλλόφωνων μαθητών
  • Η σεξουαλική παρενόχληση των μεγαλυτέρων ηλικιακά μαθητών σε βάρος των μικρότερων
  • Οι κλοπές
  • Το κακόβουλο πείραγμα
Κατηγορίες: Project | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο σχολικός εκφοβισμός

Wordle

Wordle: Seminar

Κατηγορίες: Σταυρόλεξα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Wordle

Project Α΄Γυμνασίου

Η συνεργασία στην ομάδα.

Πριν ξεκινήσουν τα παιδιά την εργασία της α΄γυμνασίου πρέπει πρώτα

να μάθουν να συνεργάζονται.

Ακολουθούν δυο μικρά, αλλά διδακτικά βίντεο από διαφημίσεις

που δείχνουν τη σημασία της ομάδας.

Ameisen ,  Les

Κατηγορίες: Project | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Project Α΄Γυμνασίου