3 dec

Στο πλαίσιο της ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για την Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου) οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε  βιωματικές δράσεις που οργανώθηκαν από τις εκπαιδευτικούς Ειδικής Αγωγής. Έγινε μια πολύ εποικοδομητική συζήτηση, όπου διατυπώθηκαν απόψεις και προβληματισμοί σχετικά με την έννοια της αναπηρίας, τις προσωπικές τους εμπειρίες γύρω από αυτή, τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία μέσα στην κοινωνία και τη διασφάλιση της προσβασιμότητάς τους στο σχολικό και κοινωνικό πλαίσιο.

Ακόμη τα παιδιά παρακολούθησαν μια επεξηγηματική παρουσίαση των τύπων αναπηρίας που μπορεί να αντιμετωπίζουν συνάνθρωποί μας στο ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον και σύντομες παιδικές εκπαιδευτικές ταινίες μικρού μήκους, τύπου animation. Ο στόχος ήταν οι μαθητές να εξάγουν τα δικά τους συμπεράσματα για τον αποδεκτό τρόπο συμπεριφοράς απέναντι στα άτομα με αναπηρία, η κατανόηση των δυσκολιών της καθημερινής τους ζωής και τα συναισθήματα που προκαλούνται από αυτές. Μέσα από τον καθοδηγούμενο διάλογο μιλήσαμε για την ανάπτυξη της ενσυναίσθησης, ως βασικό χαρακτηριστικό των ανθρωπίνων σχέσεων και της επικοινωνίας.

συζ

Στη συνέχεια οι δράσεις συνεχίστηκαν μέσα στις τάξεις με βιωματικά παιχνίδια και δραστηριότητες σχετικές με τις αισθητηριακές αναπηρίες, ενώ στο τέλος οι εργασίες των μαθητών, με θέμα τη διαφορετικότητα, συγκεντρώθηκαν  για την κατασκευή μιας αφίσας που αναρτήθηκε στο χώρο του σχολείου. κολαζαστερακια