Ερευνητική Εργασία Α΄Λυκείου

Τίτλος ερευνητικής εργασίας: Ομορφαίνω το σχολείο μου

Το συγκεκριμένο θέμα επιλέχθηκε διότι οι εκπαιδευτικοί , αρκετές φορές, γίναμε δέκτες  δυσάρεστων σχολίων από τους μαθητές για τους χώρους του σχολείου. Σχόλια, όπως ότι οι αίθουσες θυμίζουν αυτές των νοσοκομείων, ότι έχουν οι τοίχοι μουντζούρες ή άσχετα γκράφιτι που δεν τους εκφράζουν ή ότι οι χώροι είναι ψυχροί , χωρίς χρώμα και δεν τους εμπνέουν.

Στα σχολεία όπου οι χώροι είναι διαμορφωμένοι από τα ίδια τα παιδιά, με βάση τις επιθυμίες τους, τη φαντασία τους, την προσωπική τους εργασία, έχει διαπιστωθεί, ότι οι μαθητές,  σέβονται αυτούς τους χώρους περισσότερο. Προκαλούν λιγότερες φθορές, διατηρούν καθαρές τις αίθουσες και την αυλή και γενικά υιοθετούν μια πιο θετική στάση απέναντι στο σχολείο.

Ξεκινήσαμε λοιπόν να διαμορφώνουμε τους χώρους του σχολείου , με όρεξη, φαντασία, εργασία και…..χαρά!!

Οι φωτογραφίες είναι από το βάψιμο των εξωτερικών τοίχων στις τουαλέτεςIMG_20161128_101925 IMG_20161128_101954 IMG_20161128_102721

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ερευνητική Εργασία Α΄Λυκείου

Καλημέρα κόσμε!